Zonguldak'ta Konserve ve Turşu Zehirledi

Zonguldak'ta görülmemiş bir olay yaşandı. Konserve ve pekmez yedikten sonra fenalaşan çiftin kanında nasıl bir bakteri çıktı? Bu bakteri nasıl bir bakteri ? Detaylar haberimizde.

Zonguldak'ta Konserve ve Turşu Zehirledi
01 Aralık 2019 - 15:45

Zonguldak'ta daha önce hiç görülmemiş bir olay yaşandı. Yedikleri konserve ve turşudan zehirlendikleri düşünülen çift yoğun bakımda. Yedikleri en son şeyin konserve ve ev yapımı pekmezi yedikleri akrabaları tarafından öne sürüldü. Konu hakkında Zonguldak BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekim Yardımcısı Özcan Pişkin şu şekilde bir açıklama yaptı;

Geçen pazartesi günü Çaycuma Devlet Hastanesindeki doktor arkadaş bizleri aradı. Bir hastasını, solunum sıkıntısı nedeniyle yatırdığını ve tanıyı koyamadığını aynı şekilde eşinin de bir gün önce solunum sıkıntısı yaşadığını Zonguldak merkezdeki özel bir hastanenin yoğun bakımına kaldırıldığını söyledi. Biz de hastayı bize göndermesini istedik.

BİR MİLYON İNSANI ÖLDÜRECEK KADAR GÜÇLÜ BİR ZEHİR 

Hasta bize geldikten sonra yaptığımız tetkiklerde, vaka bizim normalde gördüğümüz zehirlenme tablosuna benzemiyordu, çünkü bütün tetkikler normaldi. Ulusal Zehir Danışma Merkezi ile irtibata geçtik. Yaptığımız görüşmeler, tetkikler neticesinde clostridium botulinum bakterisinin sebep olduğu botulinum toksini tanısını koyduk.
Sözleriyle açıklama yapan ailenin doktoru bu toksinin yeryüzünde nadir görülen ve en çok zehirleyen bir bakteri olduğunu genelde alüminyum folyo yada konserveler de bulunduğunu ifade etti. Aileye tahlil yapan doktor kanında clostritidium botulinum bakterisinin bulunduğunu eşlerin bilinçlerinin açık olduğunu fakat yoğun bakımda olduklarını dile getirdi.

Ailenin doktorun clostritidium botulinum bakterisinin çok tehlikeli bir zehir olduğunu ve bir gramının uygun verildiği takdirde bir milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir olduğunu ifade etti. 
Muzurca.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum