Yeşilçam'ın Ünlü Aktörü Kalp Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti

Usta oyuncu Süleyman Turan Hayatını kaybetti. Süleyman Turan kimdir? Süleyman Turan ilk Oynadığı film hangisidir ?Merak ettiğiniz bütün detaylar haberimizde...

Yeşilçam'ın Ünlü Aktörü Kalp Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti
10 Eylül 2019 - 11:36

Yeşilçam’ın sevilen aktörlerinden biri olan Süleyman Turan hayatını kaybetti.  Sinema ve tiyatro oyuncusu olan ve Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri arasına giren 83 yaşındaki sanatçı sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde kalp krizi geçiren aktör yaşamını yitirdi.

Usta sanatçı bu sabah hayatını kaybetti. Bir çok sinema ve tiyatroda oynayan aktörün vefat haberini ise Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından duyurdu. Ünlü aktörün evinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Süleyman Turan Kimdir

Turna, 19 Kasım 1936 'da İstanbul 'un Kadıköy İlçesi 'de dünyaya geldi. Asıl adı Süleyman Başturan olan usta isim, İlk, orta ve liseyi Kadıköy'de okudu. Liseyi Haydarpaşa Lisesi'nde bitirdi.


Daha küçük yaşlarda sanata karşı meraklı olduğu için halkevlerine girer çıkardı. Oralarda çalışmalar yapan resim hocalarının atölyelerine katılır resim yapmayı öğrenirdi.

İlk Oyunculuk Deneyimi

Oynadığı ilk film Osman Seden'in yönettiği ve başrollerde; Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen'in olduğu "Sayın Bayan" adlı filmdi
.
Uzun süre karikatür ve resim yapan Turan 'un bu eserleri "Akbaba" dergisinde yayımlandı. Önce Akşam gazetesinde başladı çizgi roman çizmeye. Senaryolarını da o yazıyordu. Bu arada afişlende 15 yıldan fazla çizgi roman çizdi. Hafta sonlarında ise Veli Efendi'de "At yarışlarında bilet satar.

Tiyatro ve sinemaya karşı aşırı bir ilgisi vardır. İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal Onur adlı arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takılmaktadır. Sürekli gidip geldiği bu yer, ünlü tiyatro sanatçısı Saim Alpago'nun kurduğu özel tiyatrodur. O kadar sık gider ki oyunu adeta ezberlemiştir. Bir gün Selim Naşit tiyatroya gelmeyince onun oynadığı rolü alır.

1962'de Tiyatroya başlar. "Harput'ta Bir Amerikalı" oyununda başrol bile oynadı.1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım attı.

Aynı yarışmada o yıl Ajda Pekkan ve Ediz Hun birinci seçilerek sinemaya adım atmışlardır. Bu sırada Kemal filmdeki bir yetkili onun soyadını çok uzun bulur ve Başturan'ı Turan olarak değiştirir. "Sayın Bayan" filmi ile Türk sinemasına adım atar.

Oldukça küçük bir roldür bu. Sonraki filmi "Koçum Benim” ‘de ise koca bir rolü vardır. Bu filmde Türk sinemasının kralı Ayhan Işık ile beraber oynar. Genellikle 'esas oğlanın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanmıştır.

Muzurca.com
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum