Yabancı Sanılan Türk Firmaları: Gratis, Mado, Sevenhill, Happy Moon's

Türk firması olan ancak isimleri nedeniyle yabancı olduğu sanılan çok sayıda firma bulunuyor. Muzurca olarak bizlerde yabancı olduğu sanılan Türk firmalarını ve isimlerinin anlamlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Yabancı Sanılan Türk Firmaları: Gratis, Mado, Sevenhill, Happy Moon's
25 Eylül 2019 - 11:41

Türkiye'de faaliyet alanı bulunan çok sayıda yabancı firma olmasından dolayı çok sayıda Türk firması da yabancı olarak düşünülüyor. İsimlerinden dolayı yabancı olduğu düşünülen bu firmalar arasında sizleri çok şaşırtacak markalar bulunuyor. 

Bizlerde Muzurca.com olarak bu haberimizde sizlere Türk firması olan ancak isimleri yada çeşitli nedenlerden dolayı yabancı firma olduğu düşünülen bu markaları derledik. İşte Türk firması olduğu halde yabancı firması olduğu düşünülen o markalar. 

TÜRK FİRMASI OLDUĞU HALDE YABANCI OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN MARKALAR

Gratis, Seven Hill, Rodi Mood, Mado ve diğerleri. İşte isimleri, logoları veya hissettirdikleri ile aklımızda yabancı firma etkisi oluşturan o markalar. 

Gratis

Gratis, Demir Sabancı'nın bir projesidir. Yabancı olduğu düşünülen bu marka aslında yerlidir. İsmini de Latince alır ve kelime anlamı Bedava'dır. Dimes

Dimes'te yerli bir firmadır. Firma adını kurucusu Mustafa Vasfi Diren'in soyadından alır. Diren Meyve Suları.

Mado

Mado'da yerli firmadır. Türkiye geneli oldukça yaygın olan firma adını Maraş Dondurması'nın kısaltmasından alır. 

Beymen

Beymen firması, kuruluşunda erkek tüketicileri hedeflediği için Türkçe 'bey' ve dünya çapında da yer alabilmek için İngilizce "men" sözcükleri birleştirilerek son halini aldı.

Happy Moon's

Happy Moon's restorant markası da ismini sahibinin soyadından alır. Firmanın kurucusu Hüseyin Aymutlu, soyadının İngilizce karşılığı olan Happy Moon's ismini markalaştırmıştır.KVK

Yine sıklıkla yabancı olduğu düşünülen KVK'da yerlidir. KVK firmasının adı Mehmet Emin Karamehmet, Murat Vargı ve Osman Kavala'nın soy isimlerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

Rodi Mood

Rodi Mood markası da yerli bir firmasıdır. Rodi Mood'un açılımı ise Ramazanoğulları Dikim İşletmeciliği'dir. 

Yu-Ma-Tu

YU-MA-TU, ilk akla gelenin aksine bir Japon firması değil, özünde Yusuf, Mahmut ve Tuncer Kardeşlerin isimlerinin ilk hecelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.

Seven Hill

Markanın ilk ismi İstanbul'un özelliklerinden dolayı yeditepe olarak seçilir. Ancak bu isim pek etkileşim almaz ve Seven Hill olarak değiştirilir. Firma yerli Türk markasıdır. Alfemo

Mobilya dünyasının en önemli markalarından birisi olan Alfemo'da yerli firmalar arasında yer alır. Ünlü mobilya firması ismini Ali Feyzullah Mobilya isminin kısaltmasından alır. 

Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum