Uzayda İlk Suçu Bir Kadın İşledi

Uzayda işlenen ilk suç nedir? Uzayda işlenen ilk suçu kim yaptı? Uzay yasaları Nasıl İşliyor? Nasa uzayda işlenen ilk suç için ne dedi? uzaydaki suç hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde...

Uzayda İlk Suçu Bir Kadın İşledi
03 Eylül 2019 - 13:26

Amerika Uzay ve Havacılık Kurumu olan NASA geçtiğimiz günlerde bir astronotun uzayda ilk suçu işlediği konuşuluyor.

Uluslararası Uzay istasyonunda boşanmak istediği eşinin banka hesaplarına girdiği iddiaları üzerine soruşturma başlatılmıştı


.Bu olay ise tarihe ilk işlene suç olarak geçeceği belirtiliyor.

UZAYDA İLK SUÇU İŞLEYEN BİR KADIN

Astronot Anne McClain kendisinden boşanmak isteyen eşinden uzayda iken banka hesabına girdiği ve kendi hesabına para aktardığı iddia ediliyordu.


Bir süre önce Dünya’ya dönen astronot kadın kendisine boşanma davası açan eşinin hesaplarına girdiğini kabul etti. Ancak ben yanlış bir şey yapmadım ifadelerini kullandı.


New York Times gazetesine avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, hesapta faturalar ve Worden'ın birlikte büyüttükleri oğlunun bakımı için yeterince para olup olmadığını kontrol etmek istediğini belirtti.

NASA teşvik kurulu olay hakkında inceleme başlattığını söyledi.

Uzayda Hukuk ve Yargı Nasıl İşliyor

Uluslararası anlaşmada Avrupa tek ülke olarak geçiyor. Bu anlaşma ise  ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya'ya ait.

Anlaşmaya göre uzayda görev yapan astronotların suç işlemesi halinde vatandaşı oldukları ülkenin yasası ile yargılanıyorlar.

Örnek olarak Rus kozmonotun uzayda suç işlemesi halinde Rus yasalarına göre yarılanıyor.
Ayrıca anlaşmada herhangi bir ülke, kendi vatandaşı olan bir astronota karşı suç işleyen diğer astronotu yargılamak üzere iadesini talep edebiliyor
.
Yapılan açıklamaya göre uzayda işlenen suçlar için yasal bir düzenleme var ama bunlar şimdiye kadar hiç işletilmediğine uzmanlar dikkat çekiyor.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum