Seyahat İzin Belgesi İçin Gerekli Olan Evraklar nelerdir? Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Artık e-Devletten Yapılacak

Kimler Seyahat İzin Belgesine Başvurabilir Seyahat İzin Belgesine Başvurabilmek için Gereken evraklar nelerdir? Başvuru süreci Nasıl olacak? Kimler Seyahat edebilir? Seyahat izin belgesi nedir?Kimler seyahat izin belgesi alabilir? Seyahat izin belgesi alabilmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Seyahat İzin Belgesi İçin Gerekli Olan Evraklar nelerdir? Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Artık e-Devletten Yapılacak
30 Mart 2020 - 12:44 - Güncelleme: 30 Mart 2020 - 12:54

Korona virüs ile mücadelede Virüsü yayılmaması kapsamından gerekli bir takım tedbirler alındığı ifade edilmişti. Uçak ve otobüs ile yapacak vatandaşlar için zorunlu hale gelen ''Seyahat İzin Belgesi'' Artık e-devletten başvuru yapılarak alınabilecek.

Geçtiğimiz günlerde alınan tedbirler kapsamında başlayan ve vatandaşların başvurduğu Seyahat izin belgesi kaymakamlıktan alınıyordu. Belgeleri almak isteyen kişiler ilk önce kaymakamlığa başvuruyordu. Yeni yapılan açıklamada ise Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklamada, bu belgenin artık e-Devlet'ten alınabileceği belirtildi.Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Korona virüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında." İfadeleri kullanıldı.

SEYEHAT İZİN BELGESİ NEDİR

Korona virüs tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirler arası seyahat izin belgesine bağlandı. Bu belge olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR

Birinci derecen yakını vefat eden kişiler ve ağır hastası olan insanlar tedavi olmak için doktor kararı ile sevk edilen kişiler. Son 15 gün içinde geldiği şehirde kalacak yeri bulunmayan kişiler seyahat izin belgesine başvurabilirler.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR

İlk olarak e-devletten başvuru yapmanız gerekiyor. Yaptığınız seyahat izin başvurusu izin kuruluna iletiliyor. Kurul tarafından değerlendirmeye alınıyor. Seyahat izin kurulunun yaptığı değerlendirme sonucu telefonlarınıza SMS olarak gönderiliyor gelen SMS'de "Başvurunuz kabul edilmiştir" veya "Başvurunuz ret edilmiştir" seklinde olacak. Başvurusu kabul edilen kişiler ise hava alanlarında ve otogarlarda bulunan başvuru masalarından T.C kimlik numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum