Samsun Müftüsünden Milli Piyango Haramdır Açıklaması

Samsun il müftüsü Veysel Çakı yılbaşı ve milli piyango hakkında neler söyledi? Veysel Çakı milli piyango ve noel kutlaması hakkında neden sert tepki gösterdi? Milli piyango haramdır diyen Samsun İl müftüsü Veysel Çakı nasıl isyan etti?

Samsun Müftüsünden Milli Piyango Haramdır Açıklaması
25 Aralık 2019 - 10:26

Yılbaşı yaklaşırken milli piyango ve noel kostümleri her yerde boy gösteriyor. Samsun il müftüsü olan Veysel Çakı yılbaşı ve noel kutlamalarına sert tepki gösterdi. Milli piyangonun altını çizerek haram olduğunu yılbaşı ve noel kutlamalarının da dinimizde yeri olmadığını dile getirerek şu sözleri söyledi; Piyangonun veya kumarın millisi olmaz. Ben bu kelimeden de rahatsızım. Bizim mili diye bir piyangomuz söz konusu olamaz. Bu haramdır. İfadelerini kullandı. 

Kumar ve piyangonun millisinin olmayacağını sözlerini söyleyen müftü Veysel Çakı konuşmalarına şöyle devam etti;  Hele bu yılbaşı kutlaması bir başka millete bir başka kültüre bir başka dinin mensupları yaptığı için onunla bunu tercih etmesi bu davranış içine girmesi de çok tehlikeli sonuçlar doğurur. En hafif ifadesi ile bu kültür yozlaşmasıdır.

BİZİM BAŞKA MİLLETLERE BENZEMEYE İHTİYACIMIZ YOK 

Yılbaşı kutlamalarına kültür yozlaşması diyen müftü Veysel Çakı bayramlarımız içinde şu şekilde konuştu; Bizim yeterince dini bayramımız var. Milli bayramlarımız var. Bizim başkalarının ne Noel'ine ihtiyacımız var ne yılbaşı kutlamalarına ihtiyacımız var ne de çam süslemesine ihtiyacımız var. Bizim yeteri kadar milli bayramlarımız kültürel ve dini bayramlarımız vardır.


Her millet kendi kültürünü kendi milli değerlerini muhafaza etmek durumundadır. Bu bir kültür yozlaşmasıdır.
Bizim yeterince bayramlarımızın olduğunu ifade eden Çakı bizim başka milletlere benzemeye ihtiyacımız yok bu bir asimilasyondur diyerek sert tepki göstererek şöyle söyledi; Bu bir asimilasyondur.

Bizim bir başka milletlere benzemeye ihtiyacımız da yoktur. Toprak dediğiniz vatan dediğiniz sadece kuru bir toprak parçası değildir. Peki ya nedir? Vatanı korumak demek o milleti millet yapan değerlerin, milli değerlerin, kültürel değerlerin, dilin, örfün, geleneğin muhafaza edilmesi demektir.

Muzurca.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum