Sağlıklı Yaşam İçin En İlginç 5 İpucu

Düzenli egzersiz yapmak ( evde bile ), yeterince uyku almak ve daha fazla su içmek gibi, mantıklı olan bazı sağlık stratejileri vardır. Ve sonra tüm geleneksel ya da sezgisel anlayışa karşı gelenler var, ama gerçekten işe yarıyorlar! Aşağıdaki beş örneği ele alalım.

Sağlıklı Yaşam İçin En İlginç 5 İpucu
08 Ekim 2019 - 16:32

1. Daha serin hissetmek için sıcak bir içecek için.

Birçoğumuz yaz aylarında buzlu kahveye ya da çayın içine geçiyoruz, çünkü kim zaten şişen bir duruma daha fazla sıcaklık katmak istiyor?Fikir, soğuk bir içeceğin sizi içten dışa soğutmasıdır. Ama bu tam olarak insan vücudunun çalışması değil. Bunun yerine, vücudunuza terlemesi gerektiğini söylemek için sıcak bir içecek alın.

Vücudunuzun aşırı ısınmaya karşı gerçek savunma mekanizması budur - ter cildinizden buharlaştığında, daha serin hissedersiniz.

2. Daha iyi hatırlamak için bilgi el yazısı

Mektuplardan sınıf notlarına kadar her şeyi yazmak bugünlerde oldukça standart. Ancak Indiana Üniversitesi'nden araştırmacılar, el ile yazdıysanız bilgiyi işlemeniz ve saklamanızın daha muhtemel olduğunu keşfetti.

Yazma daha hızlı olmasına ve daha fazla materyal yakalamasına rağmen, el yazısıyla biraz yavaşlamanız gerektiğinden, harfleri oluşturma konusunda bilinçli bir şekilde düşünün ve doğrudan yazılan sözcüklere bakın. Bütün bunlar bilginin kalıcı hatıralarını oluşturmaya yardımcı olur.

3. Daha sağlıklı kalmak için anti bakteriyel sabun kullanmayı bırakın

Anti bakteriyel sabun kullanmanın bizi daha sağlıklı tuttuğuna dair hiçbir kanıt yok. Sonuçta, bazı bakteri türleri sağlığımız için çok gerekli ve bu sabunlar ikisi arasında ayrım yapamıyor.

Ayrıca, tüm sabunlar biriken bakterileri temizlemede etkilidir. Araştırmalar, anti bakteriyel sabunun ana maddesi olan kimyasal triklosana uzun süre maruz kalmanın, bakteri direnci ve hormonun bozulmasını da içeren sağlık riskleri oluşturabileceğini göstermeye başlıyor.

4. Yemek yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın

Dişlerimizi korumak için kalıcı yiyecek partiküllerini hemen çıkarmamız için şartlandırılmış, ancak hemen fırçalamak onları gerçekten zayıflatır.

Bunun nedeni, özellikle asitli yiyecekler - örneğin domates, portakal, kahve, çay ve soda - diş minesini yumuşatmasıdır.

Yemek yedikten hemen sonra fırçalamak asidin emaye üzerindeki etkisini hızlandırır ve altındaki dentin katmanını aşındırabilir, bu da hassasiyet, renk değişimi, ufalanma veya çatlama gibi sorunlara yol açabilir. Diş hekimleri fırça yedikten sonra en az 30-60 dakika beklemenizi önerir.

5. Daha dinlendirici bir şekerleme için önce kahveyi için

Japonya'da yapılan bir araştırma, kısa süre önce, yaklaşık 200 miligram kafein (1-2 bardak kahve miktarı) tüketenlerin, aslında kestirmeden daha fazla uyandırdıklarını buldu.

İşe yaraması, kafein çalışmaya başladığında 20 dakikalık bir şekerlemenin bitmesi ve beyninizi yorgunluğa neden olan kimyasal adenosinden arındırmasıdır.

Kestirmenin kendisi de adenosini azaltır, ancak kafein etkisini arttırır, böylece daha kısa bir kestirmeyle daha fazla enerji elde edebilirsiniz. Gece yatmadan önce bunu denemeyin!

Bu tamamen karşı-sezgisel ama tamamen etkili stratejilerden herhangi birini biliyor muydunuz? Onları deneyecek misin?

Özellikle fırçalı kancayı attığımızda ve biraz kestirmek için cesaretlendirildiklerinde, kesinlikle çekmeye değer olduğunu düşünüyoruz!

Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum