RTÜK İNTERNET YAYINCILIĞINA DENETİM YAPACAĞI YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) tarafından denetlenecek mi? Youtube kanallarına denetleme gelecek mi? İnternet haberciliği yapan siteler denetlenecek mi? RTÜK yeni yayımlama yaptı bu yayımlamalar kimleri kapsıyor? Merak edilen bütün bilgiler haberimizde...

RTÜK İNTERNET YAYINCILIĞINA DENETİM YAPACAĞI YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
03 Eylül 2019 - 09:38

Resmî Gazete'de yayımlandıktan 2 Eylül ‘de  yürürlüğe giren "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik" ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetimi kapsamına girdi.

Açıklamalara göre Netflix ve benzerleri gibi dijital platformlarda yayınlanan tüm dizi ve filmler RTÜK tarafından denetlenerek yayıncılık kurallarına aykırı bulunan yayınlar için yaptırım uygulanacak.Youtube Kanallarına Denetim Gelecek Mi?

Şimdilik böyle bir durum söz konusu değil. Fakat eski RTÜK üyesi Hamit ERSOY yaptığı bir açıklama da youtube kanallarının denetimi konuşulan konular arasında olduğu sinyalleri veriliyor.

Ersoy, "Örneğin YouTube'da birisi çıkıyor ve düzenli olarak oradan yayın yapıyor.
Eğer RTÜK bünyesindeki iş yükü el verirse ve teknik altyapı kurulursa, bu yayınların içerikleri de denetlenecek.


Eğer bu yayında, yayıncılık ilkelerine aykırılık tespit edilirse o zaman RTÜK, YouTube'un kendisini değil ilgili hesabını sorumlu tutar ve o hesaba erişim engellenir."

İnternet Haberciliği Yapan Sitelerde Denetlenecek mi?

İnternet yayıncılığı yapan ve yazılı içerik üreten haber siteleri, yeni yönetmeliğin denetim kapsamında yer almıyor.

Fakat ulusal ya da uluslararası haber sitelerinin sosyal medya hesaplarından yapılan canlı video yayınlar ya da belirli bir takvim dahilinde yapılan görsel yayınların da RTÜK denetimi kapsamına girip girmeyeceği belirsiz.

İnternet üzerinden yapılan istismarı önlemek amacıyla hazırlanan yönetmelik için RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “RTÜK’ün internet denetimindeki radarına ilk takılacaklar, BBC Türkçe, Deutche Welle, Amerika’nın Sesi, Sputnik ve Euronews gibi yayıncılar olacaktır” dedi.
Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum