Oyun Bağımlılığına Yasal Düzenleme Geliyor

Bilişim Teknolojileri Bağımlılarıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı Nabi Avcı bilgisayar oyunları hakkında nasıl bir tedbir alınacağını açıkladı. Peki bilgisayar oyunları için nasıl tedbir alınacak?

Oyun Bağımlılığına Yasal Düzenleme Geliyor
24 Ekim 2019 - 18:21

Bilişim Teknolojileri Bağımlılarıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı Nabi Avcı Bilgisayar oyunlarının çok oynandığına dikkat çekerek buna bir önlem alınacağını söyleyerek şunları ifade etti.

Sunumlardan elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlayacağımız raporda özellikle çocuklar ve gençlerin teknoloji bağımlılığından uzak tutulmaları için yasama olarak neler yapılabileceği konusunda somut öneriler geliştiriyoruz.Türkiye İçin Tehlikeli Bir Durum 

Nabi Avcı gençlerin oyun bağımlısı olduğunu ve bunun Türkiye için tehlikeli bir durum olduğunu açıklayarak konuşmasına şöyle devam etti;

Özellikle bilgisayar oyunları bağımlılığının dünya ülkeleri için olduğu gibi Türkiye için de büyük bir tehlike olduğunu yapılan sunumlardan görmekteyiz.

Bu, tüm dünyayı kasıp kavuran bir salgın gibi. Video oyunları, bilgisayar oyunları bağımlılığı çocuklarımızın yalnız zihinsel sağlıklarını değil, bedensel sağlıklarını da tehdit eder aşamaya gelmiştir.

Güney Kore Çin ve Finlandiya Kadar Tehlikeli Değil

Nabi Avcı Türkiye’deki bilgisayar bağımlılığı tehlikesinin Finlandiya Çin ve Güney Kore kadar olmadığını yalnız tedbir alınması gerektiğini savunarak sözlerine devam etti.

Bu sadece bize mahsus bir durum değil. Çok şükür bizim göstergeler bir Güney Kore kadar, bir Çin kadar, bir Finlandiya ve diğer ülkeler kadar yüksek tehlike boyutunda değil. Ancak bu bir teselli değil, tedbir almamız gereken durumdur.

Bunun için de özellikle oyun üreticisi firmalar, platformlar ve kuruluşlarla ilgili yasal düzenlemeleri mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor."

Nabi Avcı bilgisayar bağımlılığına dikkat çekerek biran önce tedbir alınacağını söyleyerek bu konuya kısa süre içinde ele alınacağını ifade etti.

Muzurca.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum