Nobel Tıp Ödüllünün Sahibleri Belli Oldu

2019 Nobel Tıp Ödülü'nü "hücrelerin oksijen yeterliliğine adaptasyonu" çalışmasıyla William Kaelin, Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza kazandı.

Nobel Tıp Ödüllünün Sahibleri Belli Oldu
07 Ekim 2019 - 13:04

2019 Nobel Tıp Ödülü bilim insanları William G Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg L Semenza'ya verildi.

Nobel Komitesinden yapılan açıklamada ödülün bilim insanlarına hücrelerin oksijenin uygunluğunu nasıl hissettiğini ve hücrelerin oksijenin uygunluğuna nasıl adapte olduğunu açıklayan çalışmaları sebebi ile verildiği belirtildi.

Nobel Ödülü’nü, belirlenen dallarda uluslararası düzeyde başarı elde etmiş kişiler veya kurumlar alabiliyor. İlgili komiteler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu ödülü almaya hak kazanan kişi veya kurumlara bir madalya, bir diploma ve her yıl farklı miktarlarda para ödülü veriliyor.

Bir daldaki ödül, bir veya iki, hatta üç kişi arasında paylaşılabiliyor.

Nobel Ödülleri, her yıl ekim ayı başında açıklanıyor; Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık günü de sahiplerine veriliyor.

Nobel Komitesi, "Bu yılın Nobel Ödülü'nü alan bilim insanlarının ufuk açıcı keşifleri, hayatın olmazsa olmaz uyarlanabilir süreçlerinden birisinin mekanizmasını açığa çıkardı." dedi.

Nobel Tıp Ödülü her yıl dağıtılan ödüllerin ilkini oluşturuyor. Tıp Ödülü 913 bin dolar değerinde.

Dinamiti bulan Alfred Nobel adına ilki 1901'den beri verilen Nobel Ödülleri bilim, barış ve edebiyat gibi alanlarda sahiplerini buluyor.Muzurca.com

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum