Nobel Fizik ödüllü sahipleri belli oldu

Nobel Fizik Ödülü, bu yıl evrenin gelişiminin ve "Dünya'nın kainattaki yerinin" anlaşılmasına sundukları katkılardan dolayı üç bilim adamına verildi.

Nobel Fizik ödüllü sahipleri belli oldu
08 Ekim 2019 - 13:54 - Güncelleme: 08 Ekim 2019 - 13:58

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamaya göre 2019 Nobel fizik ödülü "fiziksel kozmolojideki teorik keşifleri" dolayı Kanadalı fizikçi ve teorik kozmolog James Peebles'a, "güneş türünde bir yıldızın yörüngesinde dönen öte gezegen keşiflerinden" ötürü de İsviçreli astrofizikçi Michel Mayor ve İsviçreli gök bilimci Didier Queloz'a verildiği söylendi.Nobel Fizik Ödülü'nün karşılığı olan 918 bin doların yarısını Peebles'ın, diğer yarısını da Mayor ve Queloz'un alacağı belitildi. Peebles, Mayor ve Queloz'un ödülü 10 Aralık'ta Stockholm'de düzenlenecek tören ile alacakları açıklandı.

Nobel Fizik Ödülü

Nobel Fizik Ödülü, 1901'den bu yana her yıl fizik alanında insanlığa önemli katkı sunan başarılı insanlara veriliyor.

ABD'li fizikçi ve elektrik mühendisi John Bardeen, 1956 ve 1972 yıllarında iki kez Nobel Fizik Ödülü'nü alan tek bilim adamı olarak tarihe geçti.

Nobel Fizik Ödülü'nü günümüze kadar 3 kadın kazandı. 1903'te Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçi Marie Curie, 1963'te Alman asıllı ABD'li fizikçi Maria Goeppert-Mayer, 2018'de ise Kanadalı fizikçi Dana Strickland ödülü almayı başardı.

Nobel Fizik Ödülü'nü alan en genç bilim insanı olan Lawrence Bragg, babası William Bragg ile 1915'te ödüle sahip oldu. Lawrence, ödülü aldığında 25 yaşındaydı.

Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum