Milli Savunma Bakanlığından Askerlik Müracaatı Hakkında Açıklama

Barış Pınarı Harekatından sonra kaç kişi askerliğe başvurdu? Milli Savunma Bakanlığı PKK/PYD hakkında hangi açıklamayı yaptı?

Milli Savunma Bakanlığından Askerlik Müracaatı Hakkında Açıklama
23 Ekim 2019 - 14:52

Milli Savunma Bakanlığından Barış Pınarı Harekatı başladıktan sonra 2 bin 330 kişinin askere başvurduğunu ve bunların arasından 130’unun kadın olduğunu açıkladı.

Barış Pınarı Harekatı 9 Ekim’de başlamıştı ve 17 Ekim’de ise YPG’ye 120 saat mühlet verilmişti. Milli Savunma Bakanlığı bu konuda şöyle bir açıklama yaptı.17 Ekim 2019 tarihinde Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı'na 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

 YPG/ PKK Bölgeden Çekilmiştir

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.
22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

Barış Pınarı Harekatı alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.


Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.


Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye'li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

Muzurca.com
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum