Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimini açıkladı. Uzun zamandır beklenen faiz indirimi ne kadar oldu? Haberimizde

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı
12 Eylül 2019 - 14:59

Uzun zamandır beklenen faiz kararı bugün açıklandı. Faiz kararı merakla beklenen konular arasına giriyordu. Bugün açıklığa kavuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı toplantısı bugün oldu. Para politikası Kurulu faizi 325 puan indirdiğini ve yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ ye çektiğini söyledi.Merkez Bankası en son Temmuz ayın da faizi indirmişti. Temmuz ayında ise faiz yüzde 24‘ten yüzde 19,75’e geri çekilmişti. Temmuz ayında toplam 425 baz puan indirilmişti.

Merkez Bankası Temmuz'un ardından Eylül ayında da üst üste faiz indirimine gitmiş oldu. İki ayda toplam indirim 725 baz puanı buldu.

Merkez Bankası faiz indiriminden sonra bir çok açıklama da bulundu açıklamanın bir kısmı şöyledir;
Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmeye başlamıştır.


 Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir. İfadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz indirimi vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum