Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır

Kudret narı nasıl hazırlanır? Kudret narının ballı karışımı nasıl yapılır? Kudret narının zeytinyağı ile karışımı nasıl yapılır?

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır
20 Ekim 2019 - 16:03

Kudret narı İngilizce de acı kavun bitter melon olarak biliniyor. Kudret narı vitamin ve sağlık açısından oldukça faydalıdır. Mide ve cilt hastalıklara da iyi gelen kudret narının iki türlü macunu yapılabilir .

Kudret narı zeytinyağı ve bal olmak üzere iki alternatifi bulunuyor. Keskin bir tadı olduğundan dolayı bal ile macunu yapmak lezzet bakımından daha iyi olur. 

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır

500 gr bal

Bir tane kavanoz
Bir tane olgunlaşmış kudret narı

Ballı Kudret Macununun Yapılışı

Öncelikle kudret narı tertemiz yıkanır. Sapları ayıklanır. Metal değdirmek istemeyenler bir tahta kaşık ile de ezebilirler. İsteyen mutfak robotunu ya da bıçak kullanabilir.

Parçalanan kudret narlarını kavanoza koyup üzerine bal dökülmelidir. 30 ya da 40 gün ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir.

Kudret narı kavanozda bekletildiği süre zarfı içinde sulanabilir. Bu sulanma bozuldu anlamına gelmez. Sulanması normaldir.

Zeytinyağı İle Kudret Macunu Yapılışı

Yarım litre hakiki zeytinyağı
Bir tane kavanoz

Bir tane kudret narı

Zeytinyağı İle kudret Macunu Tarifi ise şöyledir; Kudret narı temizce yıkanır. Metal kullanmak istemeyenler tahta kaşıkla ya da havanda ezebilirler. Ezilen kudret narları kavanoza koyulur. Ve üzerine yarım litre halis zeytinyağı dökülür.

 Kudret narı bazı kaynaklara göre altı ay bekletilmelidir. Bazılarına göre ise güneşte bazılarına göre ise buzdolabında bir ay bekletilmelidir. Kudret narı doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır.
 
Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum