Kral Selman'dan İlk Açıklama Suudi Arabistan Topraklarını Koruyacak

Suudi Arabistan'da petrol şirketlerine İHA'lar ile saldırı sonrası Kral Selman bin Abdulaziz ilk defa açıklama geldi.

Kral Selman'dan İlk Açıklama Suudi Arabistan Topraklarını Koruyacak
18 Eylül 2019 - 12:27

Suudi Arabistan'da ki petrol şirketlerine yapılan saldırılar hakkında ilk kez konuşan Kral Selman bin Abdulaziz "Saldırılar nereden gelirse gelsin, Suudi Arabistan topraklarını koruyacak" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Kralı ilk defa başbakanlık toplantısında konuştu. Konuşmasında ise "Saldırılar nereden gelirse gelsin topraklarımızı koruyacağız" dedi. Ayrıca ifadelerine Şunları ekledi.“Bu saldırılar sadece Suudi Arabistan'daki tesisleri değil, aynı zamanda küresel petrol tedarikini ve küresel ekonominin istikrarını hedef alan korkakça bir tehdit" dedi.

Hatırlayalım

Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Suudi Arabistan'ın petrol-gaz şirketi Aramco'ya ait 2 tesise İHA'lar ile saldırı düzenlenmişti. Saudi Aramco veya resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan'nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir.

Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kurulmuştur. Aramco, dünyanın en karlı şirketleri arasında gösteriliyor.

Saldırıyı yemen deki husiler üstlenmişti. Fakat Saldırının arkasında İran olduğunu İddia ediliyor.

Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum