Japonya Deprem Uzmanı Türkiye'de 7.4 Şiddetinde Deprem Olacak 

Japonya Deprem Uzmanı Türkiye'deki deprem risklerini açıkladı? Türkiye'deki en çok riskli olan şehir hangisi?

Japonya Deprem Uzmanı Türkiye'de 7.4 Şiddetinde Deprem Olacak 
07 Kasım 2019 - 19:18

Japonya deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, 19 Mayıs Üniversitesi Uzakdoğu Topluluğu tarafından düzenlenen Deprem Gerçeği ve Alınması Gereken Önlemler" adlı söyleşi gerçekleşti. Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen söyleşiye akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki, Yoshinori Moriwaki, topraklarının yüzde 97'si deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin deprem gerçeğine dikkat çekti.

Seminerler ve Deprem Bilinci Az 

Deprem bilincinin az olduğunu ve deprem konusunda seminerlerin az yapıldığını dile getiren Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki Japonya'da her yerde yanardağ var. Metrekare olarak Türkiye Japonya'dan iki kat daha büyük fakat nüfusa baktığımızda Japonya Türkiye'nin iki katı.


Yani Türkiye'de 1 metrekarede 1 insan varsa Japonya'da 4 insan var. Türkiye alan olarak Japonya'nın iki katı olduğunu söyleyen Japon Deprem Uzmanı sözlerine şöyle devam etti;  

Türkiye Dünyada Üçüncü Sırada

Alan yetersizliği nedeniyle Japonya'da gökdelenler yapılıyor. Fakat Türkiye'de Konya gibi düz bölgeler mevcutken Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde gökdelen yapılanmaları mevcut. Deprem büyüklüğü olarak Türkiye, Japonya'dan daha şanslı ama depremde ölen kişi sayısına baktığımızda Türkiye, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. 

Türkiye'nin deprem ölümleri sırasında üçüncü olduğunu söyleyen Japon Deprem Uzmanı; Ben 29 yıldır Türkiye'deyim artık yarı Türk sayılırım, bu ölüm oranını utanarak söylemek lazım ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de 29 yıldır kaldığını ifade eden Japon Deprem Uzmanı Türkiye'deki depremde ölenlerin oranlarını utanarak söylüyorum sözlerini söyledi.
Muzurca.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum