İzmir'de İşaret Diliyle İstiklal Marşı Okudular

İzmir'de örnek bir davranış gerçekleşti. İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıl dönümü sebebiyle işaret diliyle İstiklal Marşı okudular. Lise öğrencileri tarafından okunan işaret diliyle İstiklal Marşı hakkında okulun rehber öğretmeni ve işaret dili öğretmeni ne söylediler? Detaylar haberimizde.

İzmir'de İşaret Diliyle İstiklal Marşı Okudular
29 Aralık 2019 - 15:02

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudular. Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 73. yıldönümünde bir çok etkinlik yapıldı. İzmir’de ise çok farklı bir etkinlik yapıldı. İzmir’in Buca ilçesinde  Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 73. yıl dönümü nedeniyle lise öğrencileri tarafından işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okudular.

İzmir’in Buca ilçesinde bir lisede 75 öğrenci arka taraftan İstiklal Marşı okunurken işaret diliyle eşlik ettiler. Lise öğrencilerinin derslerinde eğitim veren öğretmen ise şu sözleri söyledi; Hepsi derslere isteyerek girdiler. Öğrenciler, herkesin bir engelli adayı olduğunun ve bu dilin herkese lazım olabileceğinin farkındalar ve bu yüzden derslere katılım sağlıyorlar. İfadelerini kullandı.

BU DERS BAŞKA HİÇ BİR OKULDA YOK 

İşaret dili eğitimi veren öğretmen lise öğrencilerinin hepsinin derslere isteyerek katıldığını ve herkesin bir engelli adayı olduğunu ve işaret dilinin herkesin öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Okulun rehber öğretmeni işaret dilinin önemini şu sözlerle açıkladı; Bu bizim öğrencilerimize işaret dili eğitimi verdiğimiz 3'üncü yılımız oluyor. Bu ders, birçok okulda yok, biz bu dersi kendi öğrencilerimizin ve okulumuzun talebi doğrultusunda açtık.


Halk Eğitim Merkezi'nden de bu konuda yardım istedik. Çocuklar oldukça heyecanlı şekilde dersleri takip ediyorlar ve onların bu genç yaşta, bu konuda gösterdikleri hassasiyet bizleri de mutlu ediyor. Sözlerini belirtti. Rehber öğretmeni üç yıldır işaret dili dersi verdiklerini ve başka bir okulda olmadığını sadece öğrencilerin istekleri doğrultusunda gerçekleştirdiklerini ifadelerini kullandı.
Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum