İstanbul, Ankara ve İzmir'de ki Annelere 200 Euro (1300 TL) Bakıcı Destek Parası

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni bakıcı destek parasını açıkladı. Bakan Selçuk İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yaşayan annelere 1200 TL yaklaşık 200 Euro bakıcı desteği verileceğini bu desteğin de anneler üzerinden bakıcılara aktarılacağını duyurdu.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de ki Annelere 200 Euro (1300 TL) Bakıcı Destek Parası
10 Kasım 2019 - 18:12

SGK ile AB protokolü kapsamında bebek bakıcılarına anneler üzerinden sağlanacak ve İzmir, Ankara ile İstanbul'da yaşayan anneleri kapsayan destek açıklaması Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından duyuruldu. 

Belgeli bebek bakıcılarına sağlanacak destekler 200 Euro yani 1300 TL olacak. Eğer bakımı yapılan bebek engelli ise bu destek miktarı 250 Euro olacak yani 1625 TL olarak ödenecek. Çalışma Bakanı Selçuk tarafından açıklanan destek ödemelerine ilişkin bilinmesi gereken ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR ANNELERİNE 200 EURO BAKICI DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan destek ödemelerine bir yenisi daha eklendi. Son dönemlerde çalışan kadınların istihdam oranlarını artımak amacıyla sağlanan bu desteklerden yenisi 3 yılı kapsayacak Anneler üzerinden bakıcılara yapılacak destek miktarı 200 Euro olacak. 

Avrupa Birliği desteği ile yürütülecek olan bebek bakıcı destek programı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülecek. SGK'nın sağlacağı desteğe ilişkin bilgiler ise Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı. Bakan Selçuk sağlanacal destek için şu bilgileri verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un Anne Destek Açıklaması

"Projemize, Ankara, İstanbul ve İzmir'de çocuğuyla birlikte ikamet eden, sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan bakıcı istihdam eden anneler başvurabilecek. Çalışan anne desteği kapsamında aylık yaklaşık 1300 lira (200 avro), engelli çocuğu olan annelere ise aylık 1625 lira (250 avro) civarında mali destek sağlanacak. Bu destek anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak. Proje desteği 3 yıl devam edecek."

1300 TL Bakıcı Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Çalışma Bakanı Selçuk; Annelere sağlanacak ve bakıcılara aktarılacak destek konusuna dair konuşmasının sonunda ayrıca bu proje ile sigortalı ve eğitimli çocuk bakıcılığının teşvik edildiğini açıkladı. Destek başvuruları konusunda da vatandaşları bilgilendiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, proje başvurularının elelktronik ortamda alınacağını duyurdu. Ön kayıt için başvuru yapacak olan vatandaşlar başvurularını 13 Kasım günü öğleden sonra saat 14.00 itibariyle yapabilecekler. Ön kayıt sürecinin ardından ise kesin kayıt dönemi 26 Kasım tarihinde yapılmaya başlanacak. 

Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum