Ispanak Zehirlemesi Neden Olur? Ispanak Zehirlenmesinin Belirtileri ve İşaretleri Nelerdir?

Ispanak zehirlemesi nedir? Sağlık Müdürlüğü'nden nasıl bir duyuru yapıldı? Yoğun Bakım nasıl açıklamalar da bulundu?

Ispanak Zehirlemesi Neden Olur? Ispanak Zehirlenmesinin Belirtileri ve İşaretleri Nelerdir?
04 Kasım 2019 - 13:11

Ispanak zehirlemesi İstanbul Esenyurtt’ta başladı. Bir vatandaşın ıspanak yedikten sonra zehirlenmesi sonucu hastaneye kaldırıldı. Bu olayın ardından ıspanak zehirler mi sorusu kafaları karıştırdı.İstanbul Sağlık Müdürlüğü ıspanak zehirlemesi ile ilişkin bir yazı yayımladı.

Medyada çok konuşulanlar arasına giren ıspanak konusu hakkında İstanbul Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yapma zorunda kaldı. İstanbul Sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklama ise şöyle; 1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25'i taburcu olmuştur.

Geriye kalan 19'unun ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir." İfadelerini kullandı.

Ispanak Zehirlenmesinin Belirtileri nelerdir?

Ispanak zehirlenmesi olarak bilinen zehirlenme türü söz konusu değildir. Ancak ıspanak üzerindeki kimyasal atık veya insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir maddeden kaynaklı olarak gıda zehirlenmesi olabilir.

Ispanak zehirlemesi olarak bilinen zehirlenme vakası aslında bir tür gıda zehirlenmesidir. Bulanık görme ve kas güçsüzlüğü ilk belirtiler arasında yer alıyor. Ispanak zehirlenmesinin devam ettiği iddia ediliyor.

Yoğun Bakım Derneği, "Tarlalarda üretilen ıspanaklara sıkılan böcek öldürücü ilaçların yol açtığı organofosfat zehirlenme nedeniyle başta İstanbul'da olmak üzere pek çok ilde zehirlenme vakalarına yol açmıştır ifadelerini kullandıktan sonra en az 10-15 gün ıspanak tüketmeyin uyarısında bulundu.
Muzurca.com 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum