Irak'da Çıkan Olaylar Nedeni İle Ölü Sayısı Artıyor Yaralıların Sayısı 3000 Olduğu belirtiliyor.

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu" nedeni ile ölenlerin sayısı yükseliyor. 72'ye yükseldi. 3000'den fazla yaralının olduğu söyleniyor. 

Irak'da Çıkan Olaylar Nedeni İle Ölü Sayısı Artıyor Yaralıların Sayısı 3000 Olduğu belirtiliyor.
05 Ekim 2019 - 12:12

Irak’taki hastanelerin verilerine göre alınan bilgide Irakta 1 Ekimden itibaren devam eden gösterilerde ölenlerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamaya göre ölenleri sayısı 72’ye Yükseldi ve yaralıların sayısı ile 3000 olduğu söyleniyor.

İkinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilen başkent Bağdat’ta yasağı delen kalabalığın üzerine ateş açılıyor.Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, önceki gece yaptığı açıklamada, “Önümüzde devlet ve devletsizlik seçenekleri bulunuyor. Biz devlet inşa etmek istiyoruz” demişti. Abdülmehdi, televizyonda yaptığı açıklamada halka seslenerek, kabine revizyonu olacağını ve dar gelirli Iraklılara temel gelir sağlayacaklarını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde gösteriler sebebi ile sokağa çıkma yasağı olan Irakta görü tanıklarını açıklamalarına göre güvenlik güçlerinin, sokağa çıkma yasağına uymayan göstericileri dağıtmak için ateş açtığını ve orantısız güç kullanıldığı belirtiliyor.

Gösteriler nedeni ile Bağdat’ın dışında Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bazı ülkelerde vatandaşlarının Irak gitmemeleri için uyarıda bulundu.

Muzurca.com 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum