İngiltere Genelkurmay Başkanı Her Gün Savaş Halindeyiz

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter Siber saldırılar nedeni ile her gün savaş halinde olduklarını söyledi. İngiltere'nin Rusya ve diğer ülkelerden gelen siber saldırılar nedeniyle savaş halinde olduklarını belirti.

İngiltere Genelkurmay Başkanı Her Gün Savaş Halindeyiz
30 Eylül 2019 - 15:01

İngiltere'nin Cliveden kentinde pazar günü Eski CIA Direktörü David Petraeus ile birlikte katıldığı bir festivalde konuşan Carter, modern dünyada barışla savaş arasındaki ayrımın yok olduğunu söyledi.

İngiltere'de yayımlanan Telegraph gazetesinde yer alan habere göre Carter, rekabetle çatışma arasına net bir çizgi çekmenin artık olasılık dahilinde olmadığını belirti.Açıklamasında ise : "Şu an kendimi savaşta hissediyorum ama bu geçmişte tanımladığımız türden bir savaş değil. Bunun nedeni ise devlet dışı güçlerle yürütülen düşünce savaşlarının ve büyük güçler arası rekabetin bizi her gün tehdit eder hale gelmesi."

Savaşların internete ve uzaya taşındığını söyleyen Carter, kara-deniz-hava savaşlarına dair savaş konseptlerinin güncelliğini kaybedip yitirmekte olduğunu söyledi.

"Artık sizi öne geçirecek şey bilgi akışının her şeyi nasıl bir araya getirdiği ve her seviyede nasıl düzgün bir şekilde entegre olacağımız.

"İşimizin merkezinde bilgi olacak. Geleceğin savaşları bilgi merkezli olacak.

"Yine insanların etkileşimleri olacak: Savaş esasında siyasi bir fonksiyon taşır. Ama insan etkileşimleri çok daha karmaşık bir şekilde olacak ve kara, hava ve suyun yanı sıra uzay ve siber alanda da gerçekleşecek." İfadelerini kullandı.

Etkinlikte konuşan David Petraeus ise: Çin'in son 40 yıldaki yükselişinin insanlık tarihinde eşi benzeri görülmediğini belirtti. "Rövanşist" Rusya'nın tavırlarının uluslararası normları birer birer yok ettiğini dile getirdi.

Ayrıca Rusya için "Rusya beş yıl öncesine kıyasla daha büyük bir tehdit" ifadelerini kullandı.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum