İHA'lar İle Dünyanın En Değerli Şirketlerine Saldırı Yapıldı

Dünyanın en değerli olarak gösterilen petrol şirketine insansız hava acarları ile saldırı düzenlendi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

İHA'lar İle Dünyanın En Değerli Şirketlerine Saldırı Yapıldı
14 Eylül 2019 - 11:24

Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Suudi Arabistan'ın petrol-gaz şirketi Aramco'ya ait 2 tesise İHA'lar ile saldırı düzenlendi.

Saudi Aramco veya resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan'nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir.Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kurulmuştur. Aramco, dünyanın en karlı şirketleri arasında gösteriliyor.

Suudi İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yerel saatle 04.00 sularında ülkenin doğusundaki Abqaiq ve Hujrat Khurais bölgelerinde petrol-gaz şirketi Aramco'ya ait iki tesisinin İnsansız hava aracı ile saldırı yapıldı.

Saldırının ardından ise iki yangın çıktı ve çalışmaların ardından yangını kontrol altına alındığını duyurdu.

Saldırıyı Yapanlar Belli Henüz Belli Değil

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, 17 Ağustos'ta Yemen'deki İran destekli Husiler, 10 insansız hava aracı ile Aramco'ya ait petrol tesislerini hedef aldıklarını söylemişti.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, Şii Husilerin yönetimi ele geçirmesi üzerine Mart 2015'ten beri Yemen'e saldırıyor.

Suudi devletinin petrol-gaz şirketi Aramco, 2-10 trilyon dolar arası piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi kabul ediliyor.

Muzurca.com
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum