Hz İsa'nın Mezarı Açıldıktan Sonra Neler Çıktı

Hz İsa'nın mezarından ne çıktı? Hz İsa mezarı hakkında bilinmeyenler? Hz İsa'nın Mucizeleri Kuran'ı Kerimde Nasıl Geçiyor?

Hz İsa'nın Mezarı Açıldıktan Sonra Neler Çıktı

Hz İsa'nın mezarından ne çıktı? Hz İsa mezarı hakkında bilinmeyenler? Hz İsa'nın Mucizeleri Kuran'ı Kerimde Nasıl Geçiyor?

Hz İsa'nın Mezarı Açıldıktan Sonra Neler Çıktı
14 Eylül 2019 - 13:00 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 - 13:51

Kudüs'teki Kutsal Kabir Kilisesi'nde Hz. İsa'nın mezarının yer aldığına inanılıyor. Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa çarmıha gerildikten sonra burada defnedildi.

Kutsal Kabir Kilisesi'nde Hz. İsa'nın defnedildiği düşünülen yerin üzerindeki mermer yapı 500 yılın ardından Ekim 2016'da açılmıştı.

O dönemde kilise ve mezar restorasyonun da görev yapan Fredrik Hiebert, Hz. İsa'nın mezarını açtıktan sonra ne gördüklerini anlattı.

Hz. İsa'nın mezarı olarak kabul edilen yapı yüzyıllar boyunca yangın, deprem ve savaşlar sebebiyle sürekli zarar gördü.Hz. İsa'nın mezarını restorasyon için açma önerisi ilk kez 1959 yılında gündeme getirildi.
Fakat Kutsal Kabir Kilisesi ve Hz. İsa'nın mezarında yapılacak en ufak değişiklik için Hristiyanlık dininin tüm mezheplerinin temsilcilerinin onayı gerekiyordu.

Bu kural Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından 3. Osman tarafından 1757 yılında getirilmişti.
3. Osman'ın Kutsal Kabir Kilisesi ile ilgili emri bugün bile geçerliliğini koruyor.Hz. İsa'nın mezarının açılacağı gün Katolik Kilisesi'nden Fransisken rahipleri, Yunan Ortodoks ve Ermeni Apostolik Kilisesi'nden temsilciler de hazır bulundu. Hz. İsa'nın mezarı olduğu düşünülen mermer lahit açıldı.

Moloz parçaları ile dolu lahidin içerisinden insan yapımı eşya ya da iskelet çıkmadı. Fakat lahidin tabanında 12. yüzyılda Haçlılar tarafından yapıldığı düşünülen gri renkte bir mermerden Haç işareti bulunuyordu.Bu sebeple Kutsal Kabir Kilisesi'nin Hz. İsa'nın mezarı olup olmadığına dair kesin bir kanıt bulunmuyor.

3. Osman'ın emri doğrultusunda, Hristiyanlık dininin tüm temsilcilerinden oluşan komitenin tamamının onayı gerektiği için Kutsal Kabir Kilisesi'nde bir mumun dahi değiştirilmesi uzun bir prosedüre tabi tutuluyor.Kutsal Kabir Kilisesi'nin ana girişinde 240 yıldan bu yana kullanılmayan 1728 yılından önce Lübnan sedir ağacından yapılan merdiven için bile komite hala ortak bir karara varabilmiş değil.

Merdiven 1997 yılında bir Proteston tarafından Hristiyanlık alemindeki anlaşmazlığa dikkat çekmek için iki defa geçici olarak kaldırılmıştı. Merdiven 2009 yılında da farklı bir yere konulmuştu.

Hz İsa Ve Mucizeleri


1-Beşikteyken konuştu.
2-Ölüleri diriltirdi.Bilhassa dört ölüyü dirilttiği meşhurdur. Bunlar Sam bin Nûh,Şeddad bin Âd,Mâsân bin Mâlân ve Beni İsrail’den bir çocuktur.
3-Anadan doğma kör olanları sağlamlar gibi gördürür, bir cilt hastalığı olan baras illetini iyi ederdi. Eliyle hastaya dokunguğunda iyi olurdu. Eliyle mesh etmek sûretiyle hastaları tedâvi ettiği için kendisine Îsâ-i Mesih dendi. (Mâide sûresi:110)
4-Âl-i İmrân sûresi 49. âyetinde bildirildiği gibi kavminin yedikleri veya yemek üzere sakladıkları şeyleri haber verirdi.
5-Mâide sûresi 110. âyetinde bidirildiği gibi çamurdan kuş yapıp üzerine üfleyince, Allahü Teâlânın izniyle canlanıp kuş olurdu.
6-Mâide sûresi 114. âyetinde bildirildiği üzere Havârîler, içinde yiyecek bulunan bir sofranın indirilmesini teklif ettiler.Hazret-i Îsâ ellerini kaldırıp duâ edince, ekmeği ve eti bulunan bir sofra indi.
7-Îsâ aleyhisselâm uykudayken yanında her konuşulanı ve yapılanı bilirdi.
8-Ne zaman istese ellerini göğe kaldırıp duâ edınce o anda yemek ve meyveler önüne gelirdi.
9-Îsâ aleyhisselâm Yahûdîlerden (Benî İsrâil) uzak olduğu hâlde sözlerini ve gizli hallerini bilirdi.
 
Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum