Hindistan'ın Aya gönderdiği Uzay Aracı İle İrtibat Kesildi

Hindistan'ın aya gönderdiği insansı uzay aracı ile irtibat kesildi.Hindistan Uzay Araştırmaları Direktörü K Sivan, Ay'a gönderilen insansı hava aracı ile irtibatın koptuğunu söyledi.

Hindistan'ın Aya gönderdiği Uzay Aracı İle İrtibat Kesildi
07 Eylül 2019 - 11:27 - Güncelleme: 07 Eylül 2019 - 13:23

Hindistan’ın Aya gönderdiği Uzay Aracı İle İrtibat Kesildi Ay'a inen dördüncü ülke olmayı hedefleyen Hindistan'ın bu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Hindistan Uzay Araştırmaları Direktörü K Sivan, Ay'a gönderilen Chandrayaan-2 insansız aracıyla irtibatın kesildiğini açıkladı.

Başarılı bir şekilde fırlatılan insansız hava aracıdan irtibat kesildi. Bilim insanları Ay'ın güney kutup bölgesinde buz olabileceği ihtimali nedeniyle özellikle ilgi çektiğini dile getiriyor.Hindistan 06.09.2019 saat 22.30 sularında ayın güney kutbuna Chandrayaan 2 aracıyla gönderdiği Vikram modülünü indirecekti. Eğer başarılı olursa aya iniş yapacak olan 4. Ülke ünvanına sahip olacaktı.

Bölgeye İniş Oldukça Zor

Aracın Ay'a inişe geçmesinden önce konuşan İtalyan astrofizikçi Francisco Diego söz konusu bölgeye iniş yapılmasının 'oldukça zor' olduğunu söylemişti.

Daha önce Amerika, Rusya ve Çin’in ardından aya iniş yapacak 4. ülke olan Hindistan eğer başarılı iniş yapabilirse aya ilk defa yumuşak iniş yapacak ilk ülke ünvanına da sahip olacaktı.

Muzurca.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum