Hindistan Ay Yüzeyine İniş Gerçekleştiriyor! Ayın Karanlık Yüzeyine İniş

Hindistan Ay'a iniş gerçekleştiriyor. Tarihi anlara dair son dakika gelişmelerini sizlerle paylaşıyoruz. Hindistan'ın Ay'a inişine dair tüm gelişmeler olaya dair ayrıntılar haberimizde.

Hindistan Ay Yüzeyine İniş Gerçekleştiriyor! Ayın Karanlık Yüzeyine İniş
06 Eylül 2019 - 22:40 - Güncelleme: 07 Eylül 2019 - 10:47

Hindistan 06.09.2019 saat 22.30 sularında ayın güney kutbuna Chandrayaan 2 aracıyla gönderdiği Vikram modülünü indirecek. Eğer başarılı olursa aya iniş yapacak olan 4. Ülke ünvanına sahip olacak.

Yumuşak iniş hareketi ile iniş yapacak olan aracın inmesine yarım saatten daha az bir zaman kaldı. Daha önce Amerika, Rusya ve Çin’in ardından aya iniş yapacak 4. ülke olan Hindistan eğer başarılı iniş yapabilirse aya ilk defa yumuşak iniş yapacak ilk ülke ünvanına da sahip olacak.

Neden Ayın Güney Kutbuna İniş Yapılıyor?

Hindistan Chandrayaan 2 aracıyla gönderdiği modülü ayın güney kısmına yerleştirmeyi düşünüyor. Sebebi dünyada da olduğu gibi aydada kutuplarda hava koşullarından dolayı buz halinde su kütleleri olduğu varsayılıyor.Dolayısıyla ayın güney kısmına iniş yapmak, ayda kalıcı bir üs kurabilmek için önemli bir stratejiyi barındıyor.


Aydaki doğal kaynakların kullanımı açısından daha ideal bir yöntem olacağı düşünülüyor. Gönderilen araç ile ayın güney kutbunda suyun varlığının olup olmadığı kanıtlanmak istiyor. Çin ve Rusya’nın da güney kutbuna araç göndermek için çalışmaları başlatmış durumda. Chandrayaan-2, Chandrayaan-1'den sonra Hindistan'ın ikinci ay keşif görevidir. Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü tarafından geliştirilmiştir.

Muzurca.com - Gündem

YORUMLAR

  • 0 Yorum