Gözler Dünyanın Merak İle Beklediği Türkiye, Rusya Ve İran Üçlü Zirvesine Çevrildi

Dünyanın merak ile takip ettiği Türkiye, Rusya, İran liderlerinin orak katılımı ile düzenlenen üçlü zirvelerin beşincisi bugün Çankaya Köşk'ünde yapılacak. Suriye’deki diğer önemli notlar da masaya yatırılacak Ayrıca üç kritik konuda ise anlaşma sağlandı.

Gözler Dünyanın Merak İle Beklediği Türkiye, Rusya Ve İran Üçlü Zirvesine Çevrildi
16 Eylül 2019 - 08:48 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 09:29

Suriye’deki krizin bir an önce düzelmesi için Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla düzenlenen üçlü zirvelerin beşincisi bugün Çankaya Köşk'ünde yapılacak. Suriye’deki diğer önemli notlar da masaya yatırılacak Ayrıca üç kritik konuda ise anlaşma sağlandı.

Görüşmeler Çankaya Köşkünde Yapılacak

Daha önce 4 Nisan 2018'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan zirve bu kez yer değiştirerek Çankaya Köşkü'de yapılacak

Toplantının ana gündemi ise İdlib'deki son durum olacak. Üç milyondan fazla kişinin yaşadığı İdlib bölgesinden olası bir göç dalgası Türkiye kadar Avrupa'yı da etkileyecek Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi bugün beşinci kez Ankara'da gerçekleşecek.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani katılacak. Zirvede ilk dört zirvede ele alınan kararlar da gözden geçirilecek. Erdoğan zirve öncesi iki liderle baş başa görüşmeler de gerçekleştirecek.

Daha Önce Yapılan Üç Konuda Anlaşma Saglanmıştı

4 Nisan 2018'de Ankara'da gerçekleşen zirvede de üç kritik konuda anlaşma çıktı. "Suriye Anayasa Komisyonu'nun çalışmalarının başlatılması için BM'ye yardıma hazır olunduğu" kararı alınırken, "Teröristlerin tamamen yok edilmesi için işbirliğini devam ettirme" kararlılığı vurgulandı.

Suriye'nin toprak bütünlüğü, egemenliği ve laik yapısına ilişkin kararlılık Ankara'daki zirvede de vurgulandı.

Üçüncü Zirve 7 Eylül 2018'de Tahran'da gerçekleşirken, bu üçlü zirvede de "İdlib'deki gerilimin azaltılması için ateşkes" çağrısı yapılmış ve "Suriyeli sığınmacılar ile ülke içinde yerinden edilmiş kişiler konusunda uluslararası bir konferans düzenlenmesi", "Suriye'ye insani yardım için daha fazla işbirliği" kararları çıktı.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum