Galatasaylı Ünlüler Siyasetçiler, Sanatçılar

Galatasaray ne zaman kuruldu? Galatasaray kim tarafından kuruldu? Galatasaray'lı siyasetçiler kim? Galatasaray'lı şarkılar kim? Galatasaray'lı sanatçılar kim?

Galatasaylı Ünlüler Siyasetçiler, Sanatçılar
01 Haziran 2020 - 02:36

Ekim 1905, İstanbul Galatasaray Lisesi’nde kurulmuştur. Adını bulunduğu semtin İsminden alan ‘Galata Saray’ Lisesi II. Beyazıd tarafından 1481 yılında kuruldu. Daha sonra 1868’de Sultan Abdülaziz tarafından restore edilen lise, spor faaliyetlerine de öncelik vermeye başladı.

Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucusu Ali Sami Yen, "Ellinci Yıl" kitabında kuruluş öyküsünü şöyle anlatır: "1 Teşrin 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat muallimimiz merhum Mehmet Ata beyin dersi esnasında birkaç arkadaş baş başa vererek Galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek." Diyerek kulüüp faaliyetlerini başlattı.

GALATASARAYLI SİYASETÇİLER

Mehmet Ali Şahin, Zafer Çağlayan, Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül, Oktay Vural, Selahaddin Demirtaş, Hakan Şükür, Eski Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Merhum Celal Bayar, Mehmet Ağar.

GALATASARAYLI ŞARKICI VE SANATÇILAR 

Pınar Altuğ, Şenay Akay, Burcu Esmersoy, Hadise, Ebru Şancı, Kenan İmirzalıoğlu, Hıncal Uluç, Ali Kırca, Muazzez Ersoy, Erol Evgin, Cem Davran, Deniz Seki, Aydemir Akbaş, Rahmetli Levent Kırca, Ata Demirer, Altay, Bengü, Emre Altuğ, Ajda Pekkan.
Muzurca.com 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum