FIFA Açıkladı! 40 Yılık Yasak Kalktı

FIFA'dan yapılan açıklamaya göre İranlı Yetkililerin kadın taraftarların stada girmeleri konusunda garanti verdiği, gelecek ay oynanacak maçta uygulamanın hayata geçeceğini duyurdu.

FIFA Açıkladı! 40 Yılık Yasak Kalktı
23 Eylül 2019 - 17:22 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 - 17:30

FIFA ve İran arasında krize neden olan kadın seyircilerin futbol maçlarını izlemek üzere stadyumlara girmesi konusu ele alınmıştı.İranlı kadınlar için sevindiren haber geldi. İran'da uzun yıllardır konuyla ilgili bir yasaklama bulunurken, son olarak maç izlemek için stadyuma girmeye çalışan bir kadın hapse mahkûm edilmesine tepki olarak bir kadın taraftar intihar etmişti.

FIFA'nın ayrımcılık karşıtı talimatları ile çeliştiği için, dünya futbolunun patronları bir süredir Ortadoğu ülkesine bu yasağı kaldırması konusunda yaptığı çalışmalar ve baskılar işe yaradı.İran yetkilileri, Tahran'da gelecek ay oynanacak Dünya Kupası eleme maçında kadınların stada alınacakları konusunda FIFA'ya güvence verdikleri belirtildi.

FIFA Başkanı Açıklaması

"İran'ın sıradaki maçında kadın taraftarların stada girmelerine izin verileceği bize iletildi. Bu çok önemli bir gelişme çünkü birkaç istisna hariç 40 yıl boyunca olmamış bir şeyden söz ediyoruz. Artık bu çözüme kavuşturulması gereken, daha fazla beklenilmesine tahammül olmayan bir konuydu. Şimdi bundan sonra yapılması gereken bir sonraki aşamaya geçmek olacaktır"dedi.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum