Femen Üyelerinden Kadın Cinayetleri İçin Protesto

Son zamanlarda artan kadın cinayetleri için bu sefer sivil toplum örgütü olan, Femen bu yıl ülkede eşleri ya da eski eşleri tarafından öldürülen 114 kadın için protesto geçekleştirdi.

Femen Üyelerinden Kadın Cinayetleri İçin Protesto
07 Ekim 2019 - 12:40

Fenem'li göstericiler Fransa'da bu yıl öldürülen 114 kadın için protesto düzenledi. Femen üyeleri Yapılan bu eylemi Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirdi.

Eyleme katılan 114 kadın Femen’li kadın Montparnasse Mezarlığına gelerek Fransa hükümetini kadın cinayetleri konusunda daha güçlü adımlar atmaya çağırdı.

Kadın cinyaelerinin artması ile femen'li sivil toplu örgütü gösteri yaptılar. Femenli göstericiler öldürülen kadınların isimleri ve öldürülen kaçıncı kişi oldukları yazılı pankartlar taşıdı.

Yarı çıplak kadınların vücutlarında "Onu terk ettim. Beni öldürdü", "Ölmek istemiyordum." ve "Beni öldüğümde ciddiye alacaklar." gibi sloganlar attılar. Yürüyüş ve gösteri boyunca Femenli kadınlar "Bir ölüm daha istemiyoruz" şeklinde slogan attılar.

Femen Nedir?

FEMEN, 2008 yılında Oksana Shachko ve Anna Hutsol tarafından kurulan aktivist bir grup. Anna Hutsol, yurt dışında cinsel istismara uğrayan Ukraynalı kadınların üzücü yaşam öykülerinden etkilendiklerini belirterek FEMEN'in kurduklarını söylemişti.

Grup, özellikle seks turizmine karşı yaptıkları üstsüz gösterilerle sadece Avrupa'da değil, dünya çapında tanındı.

FEMEN grubu üyeleri, grubun kuruluş amacı olarak ülkeleri, yani Ukrayna'daki aktivist kadınların yetersiz olmasını göstermişlerdi. "Erkek odaklı bir ülke" olarak tanımladıkları Ukrayna'daki halka tepkilerinden dolayı böyle bir grubun kurulmasının kaçınılmaz olduğunu söylemişlerdi.

Grup, cinsiyet ayrımı ve gerek ulusal gerekse uluslararası konularda yaşanan problemler hakkında yaptıkları protestolarla tanındı.

Muzurca.com 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum