EYT ile İlgili Son Durum Ve Merak Edilenler

EYT haberleri EYT ile ilgili son gelişmeler EYT ile ilgili son durum ne? EYT ile ilgili açıklamalar? EYT Finlandiya modeli nasıl olacak? Cumhurbaşkanı EYT ile ilgili neler söyledi? ve kimleri görevlendirdi? hepsi haberimizde...

EYT ile İlgili Son Durum Ve Merak Edilenler
21 Eylül 2019 - 12:54

Emeklilikle ilgili yaşa takılanlar ile ilgili son durum bir anda ülkenin gündemine oturan ve binlerce kişinin takip ettiği EYT ile ilgili gelişmeler Prim gün sayısını doldurmalarına rağmen yaşı erken olduğu için emekli olamayan binlerce kişi merak ile takip ediyordu.

EYT İçin Yapılan Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konu hakkında Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirmesiyle umutlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.
Cem Kılıç Konu hakkında şu açıklamalarda bulundu "Son dönemde bir gelişme oldu.

Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr Vedat Bilgin ise açıklamalarında "Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olan kimseler var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok. “dedi.

Emeklilikte Finlandiya modeli: Bu sisteme esasına göre emekli olmak için gerekli her eksik yıl için yüzde 2 eksik maaş ödeniyor. Emekli olmak için yaş şartını tamamlamaya 4 yıl eksiği bulunan bir vatandaş Finlandiya modeli ile yüzde 8 daha az bir maaş alarak emekli olma hakkı kazanıyor.

EYT Kabul Edilirse Ne Olacak

EYT kabul edilirse hak sahipleri gelen yasa ile birlikte emekli olacak, yaş beklemeyecek ve emekli maaşı almaya başlayacak. Şu anda yaşa takılan ve emeklilik hakkına sahip ancak maaş almayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sigortalarını ödemek durumundalar. Bu Sebepten dolayı işte çalışmaya devam ediliyor.


Muzurca.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum