Elon Musk İnsan Beynini Yönetmek İstiyor: Neuralink ve Beyine Çip Projesi

Elon Musk insan beynine çip takma projesi nedir? Elon Musk Neuralink projesinin amacı, detayları ve bilinmesi gerekenleri neler?Elon Musk'ın çılgın projesine ilişkin tüm ayrıntılar.

Elon Musk İnsan Beynini Yönetmek İstiyor: Neuralink ve Beyine Çip Projesi
03 Eylül 2019 - 00:49

28 Haziran 1971 Güney Afrika doğumlu, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Elon Musk bir girişimci mühendis olmasının yanısıra aynı zamanda yatırımcı bir iş adamıdır.  Aynı zamanda bir mucit olan Musk, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi.

12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını yaptı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunları yani internet, temiz enerji ve uzayı ele aldı.YAZILIMI KENDİ İMKANLARI İLE ÖĞRENCİ

Kendi imkanlarıyla yazılım dillerini öğrenen Musk, henüz 12 yaşındayken yazmış olduğu bir bilgisayar oyununu (Blastar) $500'e satarak ilk ticari başarısını sağlamış oldu. Çocukluğundan beri kodlama ve tasarım üzerin odaklanan Musk’ın bu durumunu annesi bu konuyu yılla sonra: “Sanki zihni başka bir evrene geçiş yapardı. Bu konuda artık üzerine gitmiyorum çünkü böyle zamanlarda yeni bir roket ya da benzer bir şey tasarladığından emin oluyorum.“ şeklinde ifade ediyor.

Birçok projeye sahip olan Elon Musk bunların bir çoğunu hayata geçirdiği görülüyor. Zip2, X.com, PayPal, SpaceX, Tesla bunlardan bir kaçıdır. Son kurduğu şirket Neuralink ile ise engelli bireyler için beyne çip takılarak bilgisayarları yönetmeyi düşünüyor.Neuralink ve Elon Musk

Elon Mask’ın şirketi Neuralink, insan beynine takılacak çip ile akıllı telefon ve bilgisayarları beyinden gelen sinyallerle kullanılmasını sağlayacak.  Beyin-makine ara yüzleri geliştiren Elon Musk'un kurmuş olduğu Neuralink, 2016 yılında kuruldu. 2017 de kamuoyuna açıklanan şirket ilk kez 16 Temmuz’da halka geliştirmekte olduğu teknolojiyi gösterdi. 90 kişinin 3 yıllık çalışmalarının sonucu, bir sunumla tüm dünyaya açıkladı.

Neuralink şirketinin kurulma amacı tasarlamış olduğu cihazları felçli insanların beynine implante etmeye başlayarak telefonları veya bilgisayarları kontrol etmelerini sağlamaktır.

Beynin çalışma yapısı incelendiğinde, beyin hücrelerimiz yani nöronlar birbirlerine dokunarak iletişim kurar. İki beyin hücresi bir sinaps bağlantısı kurarak birbirine kimyasal sinyaller göndermesi ile birlikte nöronların çevresinde küçük bir elektrik alanı oluşur. Bu alana incecik bir kablo -bir elektrod- koyarsanız o sinyaller yakalanabilir.

İşte bu noktada Neuralink’in hazırlamış olduğu iplikler devreye girerek oluşan bu elektrik alanından alınan sinyallerle sinir sistemi okunabilecek.  Her biri  4 ila 6 μm genişliğinde olan bu iplikler insan saçından oldukça ince bir kalınlığa sahip.2020'DE İNSAN BEYNİNE TAKILABİLECEK

Daha önce tasarlanan diğer beyin- makine ara yüzlerinden farkı ise beyne bir tane kalın cihazı yerleştirmek yerine saç telinden bile daha ince olan iplikler yerleştirilerek sinir sistemini okumak. İpliklerin geliştirilmesine ek olarak, Neuralink'in diğer büyük ilerlemesi, onları otomatik olarak yerleştiren bir makinedir. Dikiş makinesine benzetilen bu makineler beyne ipliklerin yerleştirilmesinde kullanılacak. Şimdi maymunlar ve fareler üzerinde denenen bu çalışma en geç 2020 yılında bir insan beynine takılabilecek düzeye ulaşılacağı ifade ediliyor.

Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum