Ekinoks doodle oldu! İngilizler Çırılçıplak Denize Girdi.

23 Eylül sonbahar ekinoksu Gece Ve Gündüzün eşit olması Google kullanıcıların karşısına bugüne özel Doodle olarak çıktı. İngiltere ise çırılçıplak denize girerek kutladı.

Ekinoks doodle oldu! İngilizler Çırılçıplak Denize Girdi.
23 Eylül 2019 - 14:33

İngilizler ise son bahar Ekinoksunu Kuzey Denizi'nin soğuk sularına çırılçıplak girerek karşıladı. İngiltere’de binlerce çılgın vatandaş gece ve gündüzün eşit olduğu bu son bahar olayını denize çırılçıplak girerek kutladı.Skinny Dip (Çıplak yüzme) festivali için bir araya gelen binlerce İngiliz Kuzey deniz kıyılarında kutladı.

Her yıl Northumberland'daki Druridge Körfezi'nde gerçekleşen etkinlikte, gece gündüz sürelerinin aynı olacağı 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu ‘nu buz gibi sularda çırılçıplak karşıladı.


 

Son Bahar Ekinoksu Nedir

23 Eylül, Sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak adlandırılır. Kuzey ve Güney Yarım Küre, güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır.

Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır.Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur.

Bu tarih Kuzey Kutup Noktasında 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktasında ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum