Dünya Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Ölümcül Virüs Hastalık Salgınları

Dünya tarihinde bugüne kadar yaşanmış en büyük hastalık salgınları. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan salgınlar yaşandığı dönemlerde tüm dünya ülkelerini etkiledi. Koronavirüs salgınından önce gerçekleşen en ölümcül virüs salgınlarına dair tüm detaylar, en çok etkilediği ülkeler, kaç milyon insanın yaşamını yitirdiği ve salgınların nedenlerine dair tüm dikkat çeken hususlar haberimizde. İşte dünya tarihinin en ölümcül virüs salgınları.

Dünya Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Ölümcül Virüs Hastalık Salgınları
26 Mart 2020 - 06:20

Tarihimiz de ve günümüzde yaşanmış birçok salgın hastalıklar yaşanmış ve görülen bu salgın hastalıklardan milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Salgın kısa zaman içinde hastalan bir insanın veya hayvanın yâda bir canlının kısa süre içinde ve hızlı bir şekilde başka bir canlıya bulaşmasına salgın diyoruz.Tarihimizde ortaya çıkmış ve milyonlarca insanın ölmesine neden olan bu salgınlardan biride günümüzde çıktı. Dünyamızda geçmişte görülen salgınlar için tıbbın gelişmemesi karantina uygulanmıyor olması ölü sayıların hep yüksek tutuştur.

Günümüzde çıkan Korona virüsü de bu salgınlardan bir tanesidir İlk olarak Çin'de görülen ve daha sonra dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Korona virüsü binlerce yaşama son vermiş. daha vermeye dam ediyor. Haberimizde tarihten günümüze kadar olan salgıları inceledik.

Birinci sırada 1879 ve 1881 yıları arasında çıkan beşinci kolera pandemisi var. Kolera bir bakteriden kaynaklanan bir hastalıktır. Hastalık belirtileri genellikle bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan akut ve şiddetli ishal görülür.

Kolera salgını dünyamızda ve tarihimde çok defa görülmüş ve milyonların ölmesine neden olmuş bir salgındır. Beşinci kolera pandemisi denilen salgın ise en çok Hindistan ve Almanya’yı etkilemiş salgında yaklaşık olarak bir milyon kişi yaşamını yitirmiştir.

İkinci sırada ise Hong Kong gribi var. Geçmiş zamanda bir milyon insanın canını alan ve basit bir grip olmayan Hong Kong Gribi 1968 ve 1969 çıkmış büyük bir salgındır.

Üçüncü sırada ise Rus Gribi var. Rus gribi 1889 ve 1890 yıllarında ortaya çıkan bir salgın Rus gribi bir yıl gibi kısa bir süre sonra sona ermesine rağmen bir milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

Dördüncü sırada ise altıncı Kolera pandemisi var. 1899 ve 1923 yılları arasında ortaya çıkan kolera pandemisi ilk olarak Hindistan’da çıkmış ve kısa süre içinde Rusya ve Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu’ya yayılmıştır. Dünyanın yarısına yayılan bu kolera salgını bir buçuk insanın ölmesine neden olmuştur.

Beşinci sırada ise Asya gribi var. Asya gribi 1957 ve 1958 yılları arasında çıkan bir salgındır. Tarihte en büyük salgınlardan olan Asya gribi iki milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olmuştur.

Altıncı sırada ise Modern Veba var. ilk olarak 1850 de ortaya çıkan modern veba ilk olarak Çin’de görüldü ve arkasından 1894 yılında Hong Kong'da çıkmıştır. Zamanında tüm dünyanın korktuğu en tehlikeli salgın olarak bilinen veba 10 milyon insanın yaşamını yitirmesine sebep olmuştur.

Yedinci sırda ise İspanyol Gribi var. Birinci Dünya savaşı sırasında ortaya çıkan İspanyol gribi o zamandaki insan nüfusunun %5 ölmesine neden olmuştur. 1918 ve 1920 tarihlerinde gelişen salgında yaklaşık olarak 20 milyon insan hayatı kaybetmiştir.

Sekizinci sırada ise Kara Veba var. 14. yüz yılda meydana gelen Kara Veba salgının tam olarak sayısı bilinmese de yaklaşık olarak Avrupa’da 30 ila 50 milyon insanın öldüğü öngörülüyor.

Dokuzuncu sırada ise Jüstinyen veba salgını var. Jüstinyen veba salgını zamanından imparatorlukları etkilemiştir. Bizans imparatorluğu ve Sasani imparatorluğu çıkan salgın Akdeniz’de liman şehirlerini etkilemiştir. Tarihte çıkan en büyük veba salgını olarak bilinen salgı nüfusun %40 nın ölmesine neden olmuştur.

Onuncu sırada ise Korona virüsü var. Günümüzde ilk olarak Çin’de çıkan ve dünyaya kısa süre içinde hızlıca yayılan yeni salgın Korona virüsü şimdilik dünyamızda tıbbın gelişmesinden ve karantina kurallarına uyan dikkat eden bilinçli bir zamanda yaşandığı için hayatını kaybedenlerinin sayısı 20 bine yaklaşmış durumda.

Ayrıca günümüzde de devam eden başka bir salgın olan HIV/AIDS virüsünde tespit edildiğinden bu yana 32 milyon insanın ölmesine neden olmuştur.
 
Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum