Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonasına Ünlülerden Tebrik Yağdı

Dünya Paralimpik şampiyonası Sümeyye Boyacı Kimdir? Hangi ünlüler tebrik etti? Hangi siyasetçiler tebrik etti?

Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonasına Ünlülerden Tebrik Yağdı
15 Eylül 2019 - 22:28 - Güncelleme: 15 Eylül 2019 - 22:45

Sümeyye Boyacı, Türk yüzücüdür. S5 engelli sınıfında; serbest, sırtüstü ve kelebekleme dallarında yarışmaktadır. 2016 Yaz Paralimpik Oyunları'nda yarışan Boyacı, 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazanmıştır.

Sümeyye Boyacı Kimdir?

Semra ve İsmail Boyacı ailesinin ilk çocuğu olan Sümeyye 5 Şubat 2003 yılında dünyaya geldi. Fakat doğumunda iki kolu olmayan Boyacı’nın atnı zamanda kalçasındaki çıkık sebebiyle engelli olarak dünyaya gözünü açtı.

Yüzmeyi çok seven Sümeyye bu sene İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen şampiyonada, Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk ve Beytullah Eroğlu, 50 metre sırtüstü finallerinde mücadele etti.


Kadınlarda milli yüzücü Sümeyye Boyacı 44.74'lük derecesiyle gümüş madalyanın sahibi olurken, aynı yarışta mücadele eden Sevilay Öztürk ise 50.54'lük derecesiyle sekizinci sırada yer aldı.

Erkeklerde Türkiye'yi temsil eden Beytullah Eroğlu, 50 metre sırtüstünde 39.84'lük derecesiyle yarışı altıncı sırada tamamladı.

Bir Çok Ünlüden Tebrik Yağdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası finalinde gümüş madalya kazanan Sümeyye Boyacı ve aynı yarışta mücadele eden Sevilay Öztürk'ü tebrik etti. Ülkemizi temsil eden milli sporcuları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet etti.Ekrem İmamoğlu  twitter hesabından “Sevgili Sümeyye gururumuzsun. Milli sporcumuz Sümeyye Boyacı Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre sırt üstü finalinde gümüş madalya kazandı. Her zaman yanındayız.” Duygularını paylaştı.Megastar Tarkan, 9. Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden 16 yaşındaki başarılı yüzücü Sümeyye Boyacı'yı unutmadı. Tarkan, "Seninle çok ama çok gurur duyduk canımız, Seni seviyoruz!
Başarıların daim olsun" notunu düştü. 

Muzurca.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum