Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli tehdidine Yunan Başbakandan Yanıt Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa'ya Yaptığı Suriyeli Uyarısına Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli tehdidine Yunan Başbakandan Yanıt Geldi
08 Eylül 2019 - 19:32

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mültecilerle ilgili gerekirse kapıları açarız' sözlerine tepki göstererek, "Sayın Erdoğan şunu anlamalı ki, mülteci sorunun çözmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan'ı ve Avrupa Birliği'ni tehdit edemez." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Söylediklerini Hatırlayalım

Avrupa Birliği'nin Suriyeli mültecilere destek sözünü yeniden gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bize verilen bazı sözler var, bize verilen bu sözlerin ne denli yerine getirildiğini göreceğiz. 

İdlib'de ülkemize göç tehdidi oluşturacak şekilde bir takım sorunlar yaşanıyor. Perşembe günü Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya İdlib'den kaynaklanacak sorunları asla tek başımıza yüklenmeyeceğimizi açıkça ilan ettik. 


Dedik ki ya bu yükü paylaşacaksınız. Paylaşmamanız halinde kapıları açarız.  Çünkü şu ana kadar 40 milyar dolar gibi bir rakamı biz harcadık ama Avrupa Birliği'nden Kızılay'ımıza, Afad'a gelen destek 3 milyar euro civarında
.
Türkiye bu 4 milyon mültecinin yüküne nasıl katlanacak? Kusura bakmasınlar, oldu oldu, olmadı kapıları açmaktan başka çare yok.  Hep biz mi düşüneceğiz, biraz da onlar düşünsün. Ülkemizdeki Suriyelilerden 350 binini kendi güvenli hale getirdiğimiz yerlere yerleştirdik. 

Diyoruz ki gelin güvenli bölge ilan edelim ve bu güvenli bölgeye bunları yerleştirelim. Bunu Sayın Trump'a söyledim, Sayın Putin'e söyledim, Merkel'e söyledim.
 

Hepsine söyledim. Çok güzel bir teklif, E güzel bir teklifse gelin bunları yapalım, biz inşaatları üstlenelim ama sizler bize mali destek verin, lojistik destek verin ve şöyle bir 30 kilometre derinlikte 450 kilometrekarelik bir alana bu işi yerleştirelim. 

Güzel (diyorlar), e güzelse hadi destek verin. Oraya gelince ses yok. biz bu adımı atmaya mecburuz. Güvenli bölge olmazsa bu işi aşamayız. 

Fırat'ın doğusundaki güvenli bölge çalışmamızı tamamladığımızda en az bir milyon insanı da orada iskan etmeyi planlıyoruz, derdimiz bu. Diğer bölgelerde istikrar sağlandıkça dönüşler artacak ve mülteci akını sebebiyle karşılaştığımız sosyal ve ekonomik sorunlar da kendiliğinden çözüm yoluna girmiş olacak.
 
Ümitvar olmak için sebep çok, yeter ki biz kendi içimizde birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi güçlü tutalım. Saflarımızda gedik açılmasına izin vermeyelim." şeklinde konuştu.kaynak:euronews
Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum