Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Osmanlı'da Okuma Yazma Oranı ve Harf İnkılabı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan gün içerisinde yapmış olduğu bir konuşmasında 1. Dünya Savaşı ve sonrası dönemlerde Türkiye'nin okuma yazma oranına ilişkin bilgiler verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın harf inkılabı ile ilgili konuşmasının detayları haberimizde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Osmanlı'da Okuma Yazma Oranı ve Harf İnkılabı Açıklaması
11 Kasım 2019 - 00:22

Gün içerisinde Beştepe'de düzenlenen Atatürk'ü anma etkinlikleri kapsamında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değindiği konu başlıklarından birisi de harf inkilabı ve okuma yazma oranı oldu. Bu konuya ilişkin birinci dünya savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ilişkin veriler paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın satır başlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN HARF İNKİLABI AÇIKLAMASICumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına dair yapmış olduğu açıklamasında tarihçilerin değerlendirmelerine yer verdi. Bu çerçevede Osmanlı İmparatorluğu'nun okuma yazma oranını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu oranın yüzde 50'den fazla olduğunu ifade etti. Aynı dönemde Rusya, İspanya, İtalya gibi ülkelerde okuma oranının çok düşük olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, okuma oranının düşme nedenlerine dair şu ifadeleri kullandı. 

"1. Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi ile devam eden süreçte, maalesef bu okur-yazar nüfusumuzun büyük bir kısmını kaybettik. Özellikle erkek nüfusunun önemli bir kısmı şehit oldu. Çanakkale'yi düşünün. Hani; kınalı kuzular diyoruz ya. Biz onları orada kaybetmedik mi? Bunlar sıradan işler değil. O durumlara düştük. Toplam nüfusumuzun bir kısmı da sınırlarımız dışında kaldı. Bir de buna Cumhuriyet ile birlikte gerçekleşen Harf Devrimi ile adeta her şeyin sıfırlandığını eklediğimizde, elbette ülkemiz okuma-yazma oranının çok düşük olduğu bir dönemi yaşadı. Bunun suçunu Osmanlı'ya yüklemek; tam anlamıyla bir buhtandır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda ayrıca Türkiye'nin bu sorunların üstünden geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zaman içinde atılan adımlar ile Türkiye'nin yüzde 100'lük bir okuma yazma oranına ulaştığını vurguladı. 

Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum