Çağımızın Dijital Hastalığı Nomofobi Nedir?

Günlük hayatımızın en önemli parçası haline gelen teknolojik cihazlar evde işyerinde cepte her yerde bizimle beraber.

Çağımızın Dijital Hastalığı Nomofobi Nedir?
03 Eylül 2019 - 00:27

Günlük hayatımızın en önemli parçası haline gelen teknolojik cihazlar evde işyerinde cepte her yerde bizimle beraber.

Kocaman dünyamızı sığdırmaya çalıştığımız bu cihazlara bir çoğumuz bağımlı olduğumuz aşikar. Hatta bağımlılıkta da öte artık bu durum bir hastalık olarak görülüyor.

Teknoloji Hastalığı: Nomofobi Nedir?

NOMOFOBİ. No-Mobile-Phone ifadesinin kısaltılarak geliştirildiği bu isim Nomofobi olarak karşımıza çıkmıştır. Birçok akıllı telefon kullanıcısının aslında fark etmeden yakalandığı bu hastalık tanısı hemen herkeste bulunmaktadır.


Eğer sizde telefon, tablet, bilgisayar, akıllı saat gibi teknolojik cihazlarınızın yanısıra sosyal medya, internet gibi mecralardan uzak kaldığınızda kendinizde bir şeylerin eksik olduğu hissine kapılıyorsanız; Maillerinizi, sohbetlerinizi okumadığınız'da işlerinizin aksayacağını düşünüyorsanız üzgünüm siz de bir nomofobi hastasısınız.

Nomofobi, telefonda ki bir çok uygulama, kişilerin kendi kimliklerini oluşturmaları ve sürekli aktif hale gelmek istemeleri ile birlikte; yaşamda asla vazgeçemeyecekleri bir cihaz haline gelen telefondan uzak kalamama duygusu, uzak kalındığında iletişim kopukluğundan kaynaklı korku duyulmasının problem haline gelebileceği psikolojik bir rahatsızlıktır. Cep telefonu bağlantısını kaybetme korkusu olarak da geçen bu durumun tıpta belirtileri vardır.

Testleri ve tedavilerinin mümkün olması ile insan psikolojisinde son zamanlarda sıkça rastlanan bir rahatsızlık olması, insanların telefondan uzak kaldığında verdiği tepkileri kontrol edememesi; hayat standartlarının bu şekilde düşmesi ve akabinde ciddi anlamda problemlere neden olması bu konunun ciddiyetini ortaya koyuyor.

100 Kişilik Bir Anket Yapıldı

Uzmanların 100 kişi ile yaptığı bir çalışmada bireylere “Akıllı telefona neden ihtiyaç duydunuz?” diye sorulmuştur.

Kişilerin %40 gibi bir bölümü akıllı telefonlara sosyal ağları kullanmak amacıyla sahip olmuştur. Kişilerin yaklaşık %30’u günde ortalama akıllı telefonla geçirdikleri saatin 5-8 arasında değiştiğini ifade ederken ‘’telefonunuz 24 saat açık mıdır? ‘’ sorusuna ise 100 kişinin 100üde ‘’evet’’ cevabını vermiştir. Telefonsuz bir hayat düşünebiliyor musunuz?” sorusuna “Evet.” Cevabını veren kişilerin sayısı yok denecek kadar az.

Tüm bu sonuç ve oranlardan da anlaşılacağı gibi akıllı telefonlar bu durumda hayatımızın merkezi haline gelmiş, bizi kendilerine bağımlı hale getirmişlerdir.

Telefondan uzak kalındığında strese giren insan sayısı oldukça fazla. Telefondan uzak kalındığında strese giren, sarj azaldığı zaman endişeye düşen insanlar neredeyse %80’lik bir oranda ankette yer almışlardır.
Telefondan gelen yoğun bildirimler ile mutlu olan kişilerle, telefonu sürekli güncelleme isteği duyan kişilerde aynı oranda ankette belirlenmiştir.

Anket sonuçları değerlendirildiğinde günümüzde akıllı telefonların gücüne bir defa daha şahit olunmuştur.

Artık insanlar her işlerini bu cihazlarla yürütmektedir. Telefonsuz kalındığında stres altında olmak ve bu durumda telefonun sakinleştirici özelliğinin de bu durumda tam bir hastalık yarattığının ispatı haline geldiğini çıkarmak mümkündür. Nomofobi hayatımızda bu şekilde belirmiş, dijital bir hastalığa dönüşmüştür.

Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum