Banksy'nin Şempanzeler ve Maymunlar Tablosuna Rekor Fiyat 70 Milyon TL 'ye Satıldı

İngiltere'de Brexit çıkmazı sürerken, İngiliz sanatçı Banksy'nin parlamentoyu şempanzelerle ve maymunlar ile doldurup resmettiği tablosu rekor fiyata alıcı buldu.

Banksy'nin Şempanzeler ve Maymunlar Tablosuna Rekor Fiyat 70 Milyon TL 'ye Satıldı
04 Ekim 2019 - 11:55 - Güncelleme: 04 Ekim 2019 - 15:54

Brexit için bir çıkış yolu arayan İngiltere’de siyasetçiler Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin Avam Kamarası’nı şempanzelerle ve maymunlar ile dolu bir şekilde tasvir eden eseri Londra’da açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu.

Resmin yaklaşık 2 milyon sterline (14 milyon TL) alıcı bulması beklenirken Brexit terimiminim ülkenin gündemine oturması ile birlikte 2009 yılında yapılan 70 milyona alıcı buldu.Yapılan açık artırmanın üzerine çıkan eser ise Banksy’nin en pahalıya satılan eserleri arsına girdi. Sotheby’s tarafından yapılan açıklamaya göre adı söylenmeyen alıcı Devolved Parliament (Geri evrilmiş Parlamento) isimli eser için 9.9 milyon sterlin (yaklaşık 70 milyon TL) esri satın aldı.

Banksy'ın esrinin rekor fiyata alıcı bulması sonucunda Sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve kendi eseri için “Hala bana ait olmaması utanç verici” ifadelerini kullandı.

Avam Kamarası’nda milletvekilleri yerine şempanzelerin ve maymunların olduğu eser Banksy’nin bilinen en büyük tuval çalışması olma özelliğine sahip.

Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum