B12 Vitamin Eksikliği Nedir Belirtileri nelerdir?

B12 Vitamini eksikliği belirtilerini nelerdir? B12 Eksikliği Nasıl anlaşılır? En sık eksiklikle ilişkili olan vitaminlerden biri de B12 vitaminidir.

B12 Vitamin Eksikliği Nedir Belirtileri nelerdir?
07 Ekim 2019 - 13:40

Bunun nedeni çoğunlukla hayvansal ürünlerde bulunmasıdır; bu, vejetaryenler ve veganların kaynağını zor bulduğu anlamına gelir. B12 vitamini vücudumuzu mutlu etmede önemli rol oynayan sekiz B vitamininden biridir. Sağlıklı kanın ve sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasında esastır.

B12 Vitamini suda çözünürdür, yani vücuttaki yağ hücrelerinde depolanamayacağı anlamına gelir. B12 Vitamini eksikliği anemisi, B12 vitamini eksikliği nedeniyle vücudun yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip olmadığı bir durumdur. B12 vitamini, vücudun etrafında oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yapmak için gereklidir.B12 vitamini eksikliği, B12 vitamini alımının azalmasından kaynaklanabilir. Vücudunuzun gıdalardan yeterince B12 vitamini edememesi durumunda da bu durum oluşabilir.

Bu, birisinin tiroit hastalığı veya diğer tıbbi durumlar gibi bir rahatsızlığa sahip olması durumunda olabilir. Daha yaşlı bireylerde B12 vitamini eksikliği olması daha olasıdır.

B12 Vitamini eksikliği çekenler hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara maruz kalabilirler. B12 Vitamini eksikliği belirtilerinin tespit edilmesi zor olabilir ve gelişmesi uzun zaman alabilir.

Ancak aşırı yorgunluk, enerji eksikliği, ağız ülseri, ağrılı dil, iğne ve iğneler veya karışıklık içerebilir. Ayrıca iştah kaybı, soluk cilt, kalp çarpıntısı, kabızlık, hafıza kaybı ve depresyona da dikkat edin. B12 vitamini eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla randevu almanız önemlidir.

Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum