Asgari Ücret Zam Oranı Neye, Hangi Verilere Göre Nasıl Hesaplanır?

Asgari ücret nasıl hesaplanır? Asgari ücretten hangi vergiler kesiliyor? Bir işçinin alacağı asgari ücret ne kadar olmalı? Asgari ücret hangi verilere göre hesaplanıyor? Haberimizde.

Asgari Ücret Zam Oranı Neye, Hangi Verilere Göre Nasıl Hesaplanır?
30 Kasım 2019 - 10:01

On milyon insanı ilgilendiren asgari ücret bir işçinin bir iş günü karşılığında ödenecek olan ücrettir. Bir işçinin ailesi ve kendisinin giderlerini karşılamak için minimum ücret olarak bilinen asgari ücret nasıl hesaplanır?
Asgari ücret tüm çalışan işçilerin aylık ve saat olarak ücret hesaplaması yapılır. Asgari ücret genelde hesaplanarak brüt olarak karşımıza çıkıyor. Peki asgari ücret nasıl hesaplanıyor işte cevabı? 

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIR 

Asgari ücret hesaplandığında bir işçinin SGK işçi payı, Damga ve Gelir Vergisi, İşsizlik Fon Payı gibi kesintiler yapıldıktan sonra brüt olarak söyleniyor. Buna göre yüzde olarak bir işçiden şu yüzdelerle kesintiler yapılıyor.

Asgari ücreti 2bin 558 TL hesaplamasında şu kesintiler olur. Gelir Vergisi %15 134,32 olurken SGK Primi % 14 358,18 olarak hesaplanıyor. İşsizlik Sigorta   Primi ise % 125,58 olarak hesaplanıyor. Asgari Geçim İndirimi 191,88 hesaplanırken Damga Vergisi ise % 07,59 19,42 olarak belirlendi.Toplam giderler 537,50 olarak hesaplanıyor Net Asgari Ücret 2.020,90 Tle olarak bir işçinin aylık alacağı miktar olarak kalıyor. 
Muzurca.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum