Ameliyatsız Göz Çevresi Estetiği Trend Oldu 

Ameliyatsız göz çevresi estetiği nasıl yapılır? Herhangi bir yan etkisi var mıdır? Kaç yaş aralığında yapılır?

Ameliyatsız Göz Çevresi Estetiği Trend Oldu 
07 Kasım 2019 - 22:41

Yorgun görünmekten sıkıldıysanız çare ameliyatsız tekniğinde. Son günlerde karşımıza sıklıkla çıkan yöntemlerden biri olan göz çevresi estetiği ile daha dinç ve genç bir görünüm elde etmek mümkün. Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Direl, Plexr lazer yöntemini şu şekilde anlattı;

Plexr lazer yöntemiyle göz çevresi, dudak üstü kırışıklıkları, gözaltı çevresi sıklığı gibi ve daha bir çok yerde kullanılıyor. Plexr lazer için kısaca ameliyatsız, dikişsiz, iz bırakmayan göz çevresi estetiği diyebiliriz ama kullanım alanı aslında oldukça geniş bir yöntemdir. Plexr; plazma enerjisini (maddenin 4. halini) kullanan bir tekniktir. Uygulanacak cilt yüzeyi ve cihaz arasındaki potansiyel farkı ile havada bulunan gazları plazma enerjisine dönüştürür. Yani kullanılan cihazla havadaki gazlar yaklaşık 1800 derece gibi yüksek ısıda iyonize edilerek cilde yaklaşık yarım milimetreden küçük yıldırım arkları gönderilir.

İz Bırakmayan Etkisi Vardır 

Bu enerji cilt üzerindeki lezyonun buharlaştırarak (süblimleştirerek) problemli dokuları yok ederken, yeni doku oluşum sürecini de başlatmış olur. Müdahale sonrası iz kalmamasının nedeni budur. Özellikle göz kapağı estetiğinde kullanılıyor.

Göz çevresi kazayağı kırışıklıkları, kulak önü çizgileri, cilt fazlalığı nedeniyle gelişen alt kapak sarkmaları, dudak üstü barkod çizgileri gibi her türlü cildin esnekliği yitirdiği kırışıklıklar ve çizgiler için kullanabiliyoruz. Ayrıca genellikle üst göz kapağında olan cilt altı yağ birikimlerini de cerrahiye gerek kalmadan yok oluyor. 

Hasta ameliyathaneye çıkarılmadan muayene odasında işlem gerçekleştirilebiliyor. Sadece ameliyathaneden korktuğu için 88 yaşına kadar beklemiş hastam vardı. Bu tarz ileri durumlarda da uygulayabildiğimiz bir teknoloji. Herhangi bir kanama gerçekleşmediği için kanama profili açısından cerrahi olamayacak hastalarda da uygulanabilir.

Kırışıklıklar Yok Oluyor

Herhangi bir kesi, dikiş olmadan 15-20 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanıyor. Tekrarlanmak gerektiğinde hiçbir sıkıntısı yoktur. Ancak cerrah olarak daha önceden cerrahi bir müdahalede bulunulmuş hastadansa, hiç dokunulmamış bir cilde müdahalede bulunmayı tercih ederiz. Çünkü her cerrahi girişim sonrasında cildin kendi yapısına özgün cilt altı yapışıklıkları ve fibrozis gerçekleşebiliyor. Bu yapışıklıklar ikinci müdahalelerde işimizi biraz zorlaştırıyor.

Sadece fazla cilt dokusunu uzaklaştırmakla da kalmıyoruz çok daha sıkı, kollajen çatısı sağlam yeni bir cilt oluşumunu uyarıyoruz. İzlerin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle tek seansta çözüme kavuşturuyoruz. Ancak cildin derinliklerine yayılmış olan izlerde, iki seansta tamamlamak daha güvenli bir yaklaşım oluyor.

Kırışıklıklar için de aynı durum geçerli. Yüzeysel kırışıklıklar tek seansta gerilerken, derin kırışıklar için ikinci seansa gerek duyulabiliyor. Bu yöntemde fazlalık doku tamamen buharlaştırılıyor, geri gelmesi mümkün değil. Plexr lazer, rutin uygulanması gerekli bir yöntem değildir.
18 Yaşından Büyük Herkese Uygulanabilir
Cildin kollajen yapısı, beslenme ve uyku düzeni, sıvı tüketimi, sigara kullanımı gibi faktörler müdahalenin kalıcılığını etkiliyor. 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Uygulama öncesinde müdahale alanını alkolle temizliyoruz. Sonrasında krem anestezisi uyguluyoruz. Alkolle cilt üzerindeki yağı arındırmamız krem anestezinin etkinliğini artırıyor.

Yaklaşık 3 hastadan birinde cilt altı lokal anestezi uygulamamız gerekebiliyor. Bu şekilde herhangi bir ağrı hissetmiyorlar. Müdahale öncesinde basit ağrı kesici içip gelmelerini tavsiye ediyorum, ek anestezi ihtiyacını oldukça azaltıyor, daha konforlu çalışıyoruz.

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Direl, şu önerileri verdi: “Küçük arkların düşürüldüğü ciltte karbon kabuklar oluşuyor. Bu kabuklar yaklaşık 7-10 gün arasında kendiliğinden dökülüyorlar. Bu süre boyunca hastalarımızın güneşten korunmaları gerekiyor ki yeni gelişen cilt dokusuyla ton farkı olmasın.

Yardımcı olması için 50 koruma faktörlü özel bir fondöten uyguluyoruz. Nemlendirici içermemesi gerekiyor çünkü cildin gevşemesini istemiyoruz. Hastalar yoğun cilt gerilme hissinden dolayı bazen nemlendirici krem uygulamak istiyorlar, kesinlikle yapmamaları gerektiğini özellikle söylüyoruz. İlk birkaç gün ödem gelişebilir.

Bu yüzden hemen müdahale sonrasında ve takip eden ilk 3 gün soğuk kompres uygulaması tavsiye ediyoruz. Neticede kontrollü bir yara oluşturuyoruz. Bu yara bölgesine iyileştirici faktörler hücum ediyorlar. Dışarıdan destek ya da kozmetiklerle iştahsız bir çocuğa yemek yedirmeye benziyor.

Bu yöntemle cildin iştahını açıyoruz, gerekli faktörler hastanın kendisi tarafından üretilip gerekli bölgeye yöneliyor. Yeterli sıvı tüketimi ve C vitamini almaları ve sigaradan uzak durmaları yeterli. İfadelerini kullanarak ameliyatsız göz çevresi estetiği nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdi. 
Muzurca.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum