ABD, Çin'in Yapay İstihbarat Şirketlerini Kara Listeye Aldı

Amerika Birleşik Devletleri, ABD’nin Çin’in Müslüman azınlık gruplarını bastırmak için kullanıldığını söylenen yüz tanıma ve diğer yapay zeka teknolojilerini geliştiren bir grup Çinli teknoloji şirketini kara listeye alacak

ABD, Çin'in Yapay İstihbarat Şirketlerini Kara Listeye Aldı
08 Ekim 2019 - 14:40

Pazartesi günü ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir hamle, şirketleri Amerikan dış politika çıkarlarına aykırı bir şekilde hareket etmeleri için Varlık Listesi'ne yerleştiriyor.

Kara liste, ABD firmalarını, devlet onayı olmadan teknolojiyi Çin şirketlerine satma konusunda etkili bir şekilde engelliyor.Ticaret Sekreteri Wilbur Ross Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, ABD hükümetinin “ Çin'deki etnik azınlıkların acımasızca bastırılmasına müsamaha göstermeyeceğini ” söyledi.

Kara listeye giren şirketler arasında , her ikisi de video izleme teknolojisi sağlayan küresel tedarikçiler olan Hikvision ve Dahua bulunmaktadır.

Hikvision Pazartesi günü yaptığı açıklamada, insan haklarına saygı duyduğunu ve Trump yönetiminin kararına şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Şirket, bir yıl boyunca “şirket hakkındaki yanlış anlaşılmaları netleştirmek ve endişelerini gidermek” için çalıştığını ve bunun ABD iş ortaklarına zarar vereceğini söyledi.

Listede Sense Time, Megvii ve iFlytek gibi önde gelen Çinli AI firmaları da var. Sense Time ve Megvii, yüz tanıma ürünlerinin temelini oluşturan bilgisayarla görme teknolojisinin gelişimi ile tanınırken, iFlytek ses tanıma ve çeviri hizmetleriyle tanınır.

Şirketler, pazara kara listeye eklenen 28 kuruluş arasında yer alıyor. Teknoloji şirketleri ile birlikte Ticaret Bölümü'nün dosyalaması, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan bölgesinde yerel hükümet kuruluşlarını hedef alıyor .

Dosyalama, listelenen grupların Uygurlara, Kazaklara ve diğer ağırlıklı olarak Müslüman azınlık gruplarına karşı “ Çin’in baskı kampanyası, kitlesel keyfi gözaltı ve yüksek teknoloji gözetimi” kampanyasında yer aldığını söyledi .

Çin büyükelçiliği ve hedeflenen birkaç şirket derhal Pazartesi günü yorum yapma talebini iade etmedi.

Bu yılın başlarında Trump yönetimi, ABD'nin ulusal güvenlik endişeleriyle ilgili hedef aldığı Çin telekom devi Huawei'yi cezalandırmak için aynı kara liste işlemini kullandı. Haziran ayında listeye eklenen süper hesaplama çalışan beş Çinli grup vardı.

Ross, Pazartesi günkü harekatın ABD teknolojilerinin “savunmasız azınlık nüfuslarını baskı altına almak için kullanılmamasını” sağlayacağını söyledi.

Çin'in bölgedeki cezaevi benzeri gözaltı merkezlerinde 1 milyona kadar Müslüman'ı gözaltına aldığı tahmin ediliyor. Gözaltılar zorlu seyahat kısıtlamaları ve yüz tanıma teknolojisi ile donatılmış büyük bir gözetim ağı üzerine geliyor.

Çin , merkezlerde suistimal edilmeyi reddetti ve onları istihdam edilebilir beceriler sağlamayı ve aşırılıkçılıkla mücadeleyi amaçlayan okullar olarak nitelendirdi. 

Muzurca.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum