65 Bin Konutluk Kentsel Dönüşüm Projelerinin Yerleri belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projelerinin adresleri belli oldu. İstanbul’da en büyük projeler Esenler, Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Üsküdar’da uygulamaya geçiyor. Ankara’da 5 bin, Adana’da 3 bin 900, Konya’da 2 bin 500 konut hayata geçiyor.

65 Bin Konutluk Kentsel Dönüşüm Projelerinin Yerleri belli oldu
21 Eylül 2019 - 10:47 - Güncelleme: 21 Eylül 2019 - 10:51

Kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ederken çevre ve şehircilik bakanlığının açıklamasında 6.7 milyon riskli konutu yenilemek çalışmaları uygulamaya geçiyor.

Çevre ve Şehircilik bakanlığının kentsel dönüşüm projeleri için eylem planını açıkladı.5 yıllık eylem planına göre ülke genelinde acil dönüşmesi planlanan 1.5 milyon yapı var Bu nedenle yılda 100 bini İstanbul’da olmak üzere 300 bin konutun ‘yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm’ temel ilkeleri ışığında dönüşmesi için çalışılıyor


.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yıl içerisinde temeli atılan konutlarla birlikte, 25 bini İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini çalışmalarına başladıkların belirtti. Bakan Murat Kurum’un açıkladığı dönüşüm hamlesinin il il planları ve detayları belli oldu.

Kentsel dönüşüm çalışlarında öncelik verilecek iller ve ilçeler yerel yönetimler ile yapılan araştırma sonucu belli oldu. Bakanlık 81 ile yolladığı genelgede ‘riskli bina raporunuzu bize iletin’ ifadelerini kullandı.

Genel araştırmalar sonucunda belirlenen çalışma şekilleri İstanbul’da en büyük dönüşüm projeleri Esenler, Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Üsküdar’da uygulama hayata geçiyor. Başka illerde ise Ankara, Adana, Kayseri, Konya ve Samsun’da başlatıldı.

Muzurca.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum