18 Ekim Dünya Menopoz Günü Menopoz nedir? 

Menopoz Nedir? Menopoza giren kadınlar neler yapmalıdır? Menopozun belirtileri nelerdir? Menopozda görülecek şikayetler nelerdir?

18 Ekim Dünya Menopoz Günü Menopoz nedir? 
18 Ekim 2019 - 20:17

Menopoz kadınların üreme yani doğurganlığının bittiğini belirten bir dönemdir. Menopoz bir hastalık yada bir hastalık belirtisi değildir. Dünya da menopozun yaş sınırlandırılması 51 iken Türkiye de ise bu yaş sınırı 47 yada 49 olduğu görülüyor.

40 yaşından önce girilen menopoz ise erken menopoz olarak adlandırılıyor. Menopoz yaşını belirlemek doğru değildir. Bu insandan insana göre değişebilir. Genetik, beslenme alışkanlığı, sigara kullanımı ve sosyoekonomik durumlarında etki edeceği biliniyor. 
 

Menopoz Olduğumuzu Nasıl Anlarız 

12 ay boyunca bir kadında hiç kanama olmazsa o kadına menopoz tanısı konulur. Her kadın farklı yaşar menopozu. Menopoz öncesinde yumurtalıklarda salgılanan östrojen hormonu  ve daha bir çok hormon bir süre sonra tükenip yumurtalıklardan artık hormon salımı olmuyor. Bu değisikliklerden sonra kanama kesiliyor ve bir kadın için menepoz dönemi başlıyor. 

Menepoz da Görülecek Şikayetler Nelerdir? 

Menepoz döneminde en belli başlı şikayet ara kanama. Bazı kadınlarda bu şikayet çok fazla bazı kadınlarda hiç yok denecek kadar az. Menapoz kişiden kişiye fark gösterebiliyor.

Bunun yanı sıra çarpıntı, uykuya geç dalma, vajinal kuruluk, çabuk sinirlenme, saç dökülmesi, baş ağrısı, unutkanlık, depresyon, idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonlarında artış, gözde ve ciltte kuruluk, halsizlik, kemiklerde ve eklemlerde ağrı, metabolizma yavaşladığı için kilo artışı gözlemlenebilir.


Dengeli Beslenme ve Spor Spor Yapmak Şart 

Menepoz döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek şart. Sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. D vitamini ve kalsiyum almak menepoz da olan kadınların vazgeçilmezi olmalıdır.

 Yağdan uzak kalmak ve vitamin bakımından zengin gıdalarla beslenmek önerilmektedir. Spor ve düzenli egzersiz yapan kadinların depresyon ve idrar kaçırma gibi şikâyetlerin az olduğu bilinmektedir. Spor ve egzersiz menepoz da olan kadınların vazgeçilmezi olmalıdır.

Muzurca.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum